Neked is vágták gyerekkorodban rövidre a hajad, mondván, hogy ettől majd megerősödik? És vajon tényleg oroszlánsörényed lett? Aligha… Utánajártunk, mi igaz a legendás, ma is sokszor hallható egészségügyi „alapszabályokból”.
„A mosógép a legjobb fegyver a poratkák ellen.”
Hamis! A poratkák leggyakrabban a matrac belsejében élnek, és itt rakják le allergén ürüléküket is. Persze sokat segít, ha az ágyneműt 90 Celsius-fokos mosással fertőtlenítjük, de az egész matracot aligha tudnánk a mosógépbe gyömöszölni. Érdemesebb antiallergén matracot és ágyneműt választani – ennek anyagában nem tudnak elszaporodni az atkák –, és időnként jól kiporszívózni az egész ágyat.
Jórészt hamis! A romlott, barna foltok jelenléte arra is utalhat, hogy a gyümölcs épnek tűnő részeiben is lehetnek penészgombák által termelt mérgező anyagok, úgynevezett mikotoxinok. Ám ez nem mindig van így. „Mechanikai sérülés hatására a sejtfalak sérülnek, és a kiszabaduló enzimek egy kémiai folyamat, az oxidáció során steril barnulást okoznak. Ezek a kémiai változások egy ideig éppen hogy meggátolják a mikroorganizmusok behatolását, elterjedését a sérült gyümölcsben – mondja dr. Bán Marianna orvos-természetgyógyász, aki azonban hozzáteszi: – Valamivel később viszont ez a védőmechanizmus kimerül, ekkor a baktériumok és gombák megkezdik a gyümölcs lebontását. A penészgombafajok által termelt kémiai anyagok pedig méregként viselkednek.” Érdemes tehát inkább az ép, foltosodástól mentes gyümölcsöket választani.
„A C-vitamin segít megelőzni a megfázást.”
Bevált bölcsesség! „A vitaminok, így a C-vitamin is, feltétlenül szükségesek a szervezet és az immunrendszer optimális működéséhez, a betegségek megelőzéséhez” – vélekedik dr. Bán Marianna. Nem érdemes viszont egyedül a C-vitaminra hagyatkozni, jobb minden szükséges vitaminnal és ásványi anyaggal ellátni a testünket. A C-vitamin azonban a legújabb kutatások szerint jól bizonyított a náthás, influenzás tünetek enyhítésében: aki rendszeresen fogyasztja a betegség idején, annál a nátha alig 5 napig tart, szemben az átlagos 7 nappal.
„Ha félhomályban olvasol, elromlik a szemed.”
Hamis! A szemünk valóban elfáradhat, a pupilla ugyanis kitágul, hogy a lehető legtöbb fénysugarat engedhesse be. Ez azonban nem okoz tartós károsodást. Ettől függetlenül jobb, ha inkább az ideális megvilágítást keressük. Ha szeretsz lefekvés előtt az ágyban olvasgatni, ügyelj rá, hogy a fény a könyvre essen, és ne a szemedet vakítsa el. „A legjobb, ha a fejed fölé szerelsz egy meleg fényű spotlámpát” – tanácsolja orvos-természetgyógyász szakértőnk.
„Az alkoholtól elmúlik a fogfájás.”
Hamis! Az alkoholos „öblögetés” csak időlegesen mulasztja el a fájdalmat, ez az időtartam néhány perctől pár óráig terjedhet. Az érzéstelenítő hatás ráadásul csak akkor képes érvényesülni, amikor a fogszuvasodás már maradandóan károsította az ideget. „Előrehaladott gyulladásban átmenetileg a hideg is segíthet. Ha a melegre kifejezett fájdalom, lüktetés jelentkezik, a gyulladás már a gennyes stádiumban van, minél előbb fogorvoshoz kell fordulni” – figyelmeztet dr. Bán Marianna. Sokan alkalmazzák a szegfűszeg-olajat is – az ebben található eugenol valóban bír némi érzéstelenítő és baktériumölő hatással, a gyógytömőanyagoknak is az egyik alkotórésze. Ám ez is csak elsősegélynek alkalmas, a fogorvost nem lehet megúszni!
„A kamillatea álomba ringat.”
Csak részben igaz! „A kamilla enyhe nyugtató, görcsoldó, fájdalomcsillapító, túladagolva azonban épp ellentétes a hatása: fokozza a nyugtalanságot, éberséget. Kifejezett nyugtató-altató hatása a komló- és citromfűteának van” – mondja az orvos-természetgyógyász.
A kamillatea viszont rendkívül gazdag flavonoidokban. Ezek az antioxidáns hatású vegyületek erőteljes gyulladásgátló hatással bírnak a szervezetben, és megnyugtatják a gyomor nyálkahártyáját.
„A gyakori vágás erősíti a hajat.”
Hamis! „Az, hogy a haj végéből levág valamennyit a fodrász, semmilyen hatással nincs a haj gyökerének működésére, a sérült végek eltávolítása pusztán optikailag mutatja erősebbnek a hajat” – magyarázza szakértőnk. A hajnövekedésnek három fázisa van: az anagén fázisban nőnek a hajszálak, a katagén fázisban nyugalomban vannak, míg a telogénben kihullanak. Ezt pedig egyáltalán nem lehet vágással befolyásolni. A haj állapotára sokkal komolyabb hatással van az étrendünk, a hormonális egyensúlyunk, valamint az általános egészségi állapotunk: vagyis sokkal többet tehetünk érte, ha egészségesen táplálkozunk, és ellátjuk aminosavakkal, vitaminokkal (különösen B-vitaminokkal), illetve nyomelemekkel.