A szex veszélyes üzem

ME | 2011. Január 19.
A nemi úton terjedő fertőzések, betegségek régi angol megnevezése (Venereal disease) Vénusz, a szerelem istennőjének nevéből származott. Talán túlzás volt egy ilyen kellemetlen betegségcsoportot a legszebb nővel kapcsolatba hozni, mégis elég pontosan utalt az önfeledt szerelmeskedésben rejlő veszély lehetőségére.

Szexuális együttlét (hagyományos, orális, anális) során sokféle kórokozó cserélhet gazdát. A szakemberek folyamatosan figyelmeztetnek a védekezés fontosságára, de még mindig nem vagyunk eléggé óvatosak. Pedig a szexuális úton terjedő betegségek akár meddőséget is okozhatnak.

Nincs mindig szükség kezelésre

A nemi úton terjedő betegségek csoportjába azokat soroljuk, melyeknek fő terjedési útvonala ez. A testváladékok és a hüvely, pénisz, végbél nyálkahártyája teszi lehetővé a kórokozók átadását. Szexuális segédeszközök használata, nem megfelelő tisztántartása szintén hozzájárulhat a terjedéshez. Mivel a vér, anyatej, illetve a bőrön lévő sérülések egészen hasonló helyzetet teremtenek, ezen fertőzések egy jó része terjedhet sérüléseken, illetve vérrel való kontaktus által, terhesség és szoptatás során is.

– A szerelmet, szerelmeskedést az élet egyik legszebb dolgának tartom. Nagyon rossz, ha ilyen sötét árnyék vetül rá már a kapcsolat kezdetétől. Sok fiatalnál látom, hogy szinte pánikszerűen szemléli teste minden történését, s fertőzések folyamatos kizárása érdekében nőgyógyásztól nőgyógyászhoz jár – mondja dr. Ujvári Attila szülész-nőgyógyász, klinikai onkológus szakorvos. – Ennek nem ritkán felesleges kezelések, s végül a hüvely egyensúlyának tényleges felborulása a vége.

Amikor viszont fontos lenne…

– A dolog másik oldala, hogy meddőségi kezeléseket is végző orvosként heti gyakorisággal találkozom a kezeletlen kismedencei gyulladás hosszú távú következményeivel: összenövésekkel, petevezető-elzáródással, krónikus kismedencei fájdalommal, esetleg hasi, felhasi, máj körüli fájdalmakkal. Kevesen tudják, hogy a korai klamídiafertőzés a máj körül is gyulladást okozhat, s nem ritkán ez a vezető panasz, melyet családorvos vagy sebész vizsgál, kezel, így az alapprobléma felismerés nélkül marad. A másik sajnálatos terület az onkológiában, a méhnyakráknál köszön rá az orvosra, ahol a nemi élet szerepe szintén tagadhatatlan a betegség kialakulásában.

 

A kockázat csökkenthető

A társadalombiztosítás szeretné elkerülni a teljes körű szűrések, kezelések vagy oltások finanszírozását. A szakember szerint a világban a meddőség gyakorisága 10–16%, míg nálunk a párok 30%-a meddő. A fertőződések gyakoriságra vonatkozó megbízható adatok hazánkban nem állhatnak rendelkezésre, ugyanis bár a kezeléseinkkel próbáljuk lefedni a fertőzések nagy részét, a kimutatás drágasága miatt arra igen ritkán kerül sor.

A fertőzések kockázata csökkenthető, immunrendszerünk is megvédhet minket, illetve rizikós helyzet felvállalásakor érdemes vizsgálatot, kezelést kérni. Mit jelent a kockázatos helyzet?
– Általánosságban a korán kezdett nemi élet, új partner, gyakori partnerváltás, illetve alkalmi partnerek, turizmussal kapcsolatos szex, speciális szexuális szokások, illetve csoportos szex, sérülések fokozott lehetősége emeli az esélyt a kórokozókkal való fertőződésre. Bizonyos kórokozókra a leendő partnerek szűrhetők lennének, de a dolog dinamikus változását figyelembe véve, ezzel sem zárható ki a fertőződés – mondja a szakember. – Érdekes módon, bár a száj, hüvely, pénisz és végbél hasonló jellegű nyálkahártyákkal borított, a betegségek behatolásának lehetősége mégis eltérő a csókolózás, a hagyományos, orális és anális szex során (ez utóbbi nagyságrendekkel kockázatosabb). Máskor pedig a normál bőr is képes a fertőzés átvitelére, mint a humán papillomavírus vagy a herpeszvírus esetén. Az óvszer körültekintő használata általában csökkenti, de nem szüneti meg a terjedést.

A leggyakoribb ellenségek

A baktériumok vagy baktérium jellegű kórokozók miatt kialakult panaszok jól gyógyíthatók antibiotikumokkal. A klamídia, gonorrhoea, mikoplazma, ureaplazma, gardnerella általában sárgafolyásos panaszokat, kismedencei fájdalmat, húgycsőgyulladást, hólyaghurutot okozhatnak, akár mindkét félnél. A panaszok azonban gyakran nem túl látványosak. – Ha gondolunk a lehetőségükre (és a beteg rászánja a 15–35 000 Ft-os tesztköltséget, mivel ezt az OEP nem vállalja), manapság megfelelő, DNS-kimutatáson alapuló, nagyon érzékeny módszerekkel kimutathatók. Minden érintett fél megfelelő gyógyszerrel és megfelelő ideig való kezelésével könnyen gyógyíthatók – mondja Ujvári doktor. – Bár magam sem szívesen terhelem betegeimet a fenti költséggel (és az eredményből esetlegesen fakadó párkapcsolati válsággal), mégis a kezeletlen vagy a kapcsolatba visszajövő krónikus betegség hosszú távú következményei nagyságrendekkel több pénzt, nagyobb válságokat eredményezhetnek.

A szakember szerint azt is fontos tudni, hogy a gyakran alkalmazott penicillinfélék nem alkalmasak ezeknek a kórokozóknak a kiirtására. Sajnos a nem vagy nem megfelelően kezelt gyulladás petevezető-elzáródáshoz, krónikus kismedencei fájdalomhoz vezethet, azonban a korszerű, kulcslyuksebészeti technikákkal sokszor még itt is lehet segíteni, illetve ahol az elzáródás végleges, a lombikbébi-program kínál megoldást. Egyébként Amerikában, ahol a lombikkezelés anyagi terhét egyre kevesebb pár tudja vállalni, egyre inkább nő a laparoszkópos helyreállítások száma és így az azzal való tapasztalat.

Magyarországon a hosszú ideje elzáródott petevezetőben kialakult hidrotubát (folyadékkal telt, hosszanti zsákszerű petevezető) rendszerint eltávolítják, de legalábbis eredésénél véglegesen lezárják. Ennek célja, hogy a lombikkezelés során a gyulladásos folyadék ne árthasson a méhbe helyezett embriónak. Így azonban már csak lombikkezeléssel lehet a párnak gyermeke a jövőben. Ezzel szemben a laparoszkópos megnyitás, néhány finom öltéssel való maradandó helyreállítás gyakran a lombikkezelést meghaladó gyakorisággal eredményez sikeres és spontán terhességeket.

Ritkábban előforduló, súlyosabb betegségek

 

Exit mobile version