„33 évesen estem teherbe, a »versenysúlyomhoz« képest már akkor 6 kiló plusz volt rajtam, aztán a várandósság során sajnos nem tudtam betartani, amit megfogadtam magamnak. A nyolcadik hónap végére már 18 kiló plusznál jártam” – írta levelében Ági, azon kismamák egyike, aki a terhesség alatt felszedett pluszkilók miatt lett visszérbeteg.
„Az utolsó hónapban már reggel dagadtak voltak a lábaim, és egyre több helyen jelentek meg a vöröses-lilás seprűvénák, egészen úgy éreztem magam, mintha legalább 60 éves lennék. Szépen lassan bele kellett törődnöm abba, hogy nem hordhatok többé szoknyát.”
A várandósság során a szervezetben bekövetkező hormonális és egyéb változások hatására a kismamák nagy részének a várandósság alatt a visszerekkel is meg kell küzdenie. A terhesség 9 hónapja alatt felszedett pluszkilók, illetve az anyaméhben fejlődő, és a hasi vénákat nyomó magzat miatt a láb erekben megnövekedik a nyomás. Ennek hatására a vénák kitágulnak, így nehezebben ürül ki belőlük a vér, az erekben pangás kezdődik.
„Mivel a terhesség alatt nem használhattam visszérellenes tablettákat, csak krémeket, ezért az utolsó hónapban, amikor már nem dolgoztam, szinte egész nap felpolcoltam a lábamat és speciális gumiharisnyát is hordtam. A helyzetem ugyan nem javult, de nem is romlott tovább. Most a második babámat várom és az ötödik hónapban vagyok. Két hónapja használok gumiharisnyát, és arra is figyelek, hogy otthon mindig legyen felpolcolva a lábam. Most még nem jelentek meg újabb visszerek a lábamon, és azt remélem, ez így is marad.”
Ági története jó példa arra, hogy megmutassa, a kismamáknak nemcsak arra kell figyelniük, hogy ne szedjenek fel a kelleténél több pluszkilót, de a lábukat is körültekintően kell ápolniuk.
Tudj meg többet a www.lioton.hu-n »
„A te LábStoryd” sorozatunkban olvasóink osztják meg másokkal személyes tapasztalataikat a visszérbetegségekről. Küldd be te is saját, de akár édesanyád, testvéred vagy más ismerősöd minél részletesebb sztoriját erre a címre e-mailben. A Nők Lapja Café szakértőjének segítségével kiválasztjuk a legjobb történeteket, amelyek – a beküldő nevének feltüntetése nélkül, vagyis anonim módon – megjelennek a témával foglalkozó rovatunkban. Az a cél, hogy minél több ember figyelmét felhívjuk a megelőzés fontosságára és arra, hogy mit tehetünk a kínzó tünetek ellen. |