Elsőként álljon itt egy példa:
Egyik páciensem minden nyáron erős hátfájástól szenvedett. Ilyenkor végül mindig csak egy injekció oldotta a fájdalmat. Miért csak nyáron? Szezonális hátfájás? Az inkább hidegben fordul elő. Vagy a légkondicionáló okozta? Ez szintén lehetséges.
Egy idő után feltűnt, hogy mindig a családi nyaralás előtt kezdődött a hátfájása.
Évekkel később derült ki: megromlott házassága miatt már előre rettegett a nyaralásoktól, csak ezt még nem tudta szavakba önteni, így teste jelzett.
Hasonló példákat valószínűleg mindannyian ismerünk, és nem csak mozgásszervi bajokra vonatkozóan.
Tyúk vagy tojás?
A másik oldalról nézve a fájdalmat: maga a fájdalom (főleg a krónikus) is okoz stresszt, elkeseredést, még ha eredetileg nincs is lelki ok. Tehát a hozzáállás is ronthat a helyzeten.
Az, hogy ki hogyan viszonyul a fájdalomhoz, több tényezőtől függ. Egyrészt attól, hogy milyen a páciens személyisége, milyen „megküzdési stratégiái” vannak, valamint az is fontos, hogy a környezet hogyan értékeli a fájdalmat, és hogyan segít. A túlzott, pátyolgató sajnálat nem jó, mert erősíti a fájdalom fennmaradását.
Csak néhány példa a hozzáállásról:
– nagyon félek, hogy a fájdalom valamilyen súlyos betegség jele (internet, ismerősök rémtörténetei ehhez nagyban hozzájárulnak),
– nagyon dühös vagyok a fájdalomra, mert mindenben akadályoz.
Cikkünket dr. Megyaszai Márta reumatológus szakértőnk írta. Ha kérdésed van, itt felteheted neki! |
Nagyon fáj…
Fontos tudni, hogy ha lelki eredetű is a panasz, akkor is tényleg fáj, nem kitalált fájdalomról van szó. A stressz az izmok tartós feszességét okozza, ez egy idő után elvezet a nyaki, háti vagy derékfájdalomhoz. Szakorvosként előbb a fájdalommal foglalkozunk, mert a lelki ok megoldása általában hosszabb időt vesz igénybe. A terápia sokféle lehet, a krémektől kezdve a gyógyszereken át a fizikoterápiáig, egyénileg meghatározva.
Amit otthon is megtehetünk:
– az izmok feszességét oldja a masszázs,
– szintén jó izomlazítók a gyógynövényes krémek: főleg a levendulás, de a rozmaring is kiváló,
– meleg borogatás, szauna vagy meleg vizes fürdők szintén jó hatásúak lehetnek.
Maradjunk mozgásban!
Fontos tudatosítani, hogy a hozzáállásunk is sokat segíthet. A gerincpanaszok hátterében leggyakrabban nem áll súlyos betegség, nagyon gyakori problémáról van szó. Az orvosi vizsgálat a diagnózis mellett a jó esetben a gyógyuláshoz vezető teendőkkel segíti aggodalmunk eloszlatását. A mozgásszervek létfeltétele a mozgás, gerincfájdalom esetén fontos mozgásban maradni. Ez vonatkozik a mindennapi tevékenységekre, munkára, szabadidős tevékenységekre. A mozgás (amennyire a fájdalom engedi) nem okoz rokkantságot, nyomorékságot. A korábbi tevékenységeket, társas alkalmakat ne függesszük fel, mert az jót tesz a léleknek.