Orkánerejű szél, rekordmennyiségű eső

MTI/KZ | 2014. Május 18.
Volt, ahol 90 milliméternyi eső hullott az elmúlt viharos, csapadékos három napon. Áprilisban egész hónapban azon a településen sem esett sokkal több, ahol a legtöbb csapadékot mérték – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat adataiból.

A hét közepén megérkezett az a mediterrán ciklon, amely sokfelé jelentős csapadékot és az ország nagy részén viharos szelet hozott. A ciklon legintenzívebb három napján (május 14. és 16. között) a legtöbb eső az Alföld és a Dunántúl déli részén hullott, a legerősebb szelek a Bakony és a Balaton térségében fújtak.

A legerősebb szeleket csütörtökön napközben mérték. Erős vihar volt az északkeleti országrészben, 80-100 kilométer/óra közötti széllökésekkel. Zalaegerszegen és Fonyódon 110 kilométer/óránál erősebb szél is fújt. A Bakony, valamint a Balaton térségében a széllökések helyenként az orkánerejű (120 kilométer/órás) fokozatot is meghaladták, például Balatonmáriafürdőn és Balatonőszödön. A legerősebb, 148,3 kilométer/órás széllökést Kab-hegyen mérték.

www.metropol.hu

Szerdától péntekig országos átlagban 25 milliméter csapadék hullott, a három nap alatt lehullott legnagyobb mennyiséget (91,9 millimétert) a meteorológiai szolgálat Pécs Árpádtető állomásán rögzítették. Az Országos Meteorológiai Szolgálat mérései alapján ez nem sokkal marad el az áprilisban, egy egész hónap alatt lehullott legtöbb havi csapadéktól. A ciklon gyengülésével, távoztával a következő napokban szárazabbra, melegebbre fordul az idő, és erős szél sem várható.

Több folyón várhatók viszont árhullámok, mivel a vízgyűjtő területeken lehullott jelentős mennyiségű csapadék áradást indított. Jelenleg mintegy 300 kilométernyi folyószakaszon van érvényben árvízvédelmi készültség.

A Hernád mentén 62 kilométeren harmadfokú a készültség. A folyó várhatóan vasárnap hajnal három óra körül tetőzik, 400 centiméter körül – szakemberek szerint várhatóan egy hét alatt vonul le az ár. A Hernádon kívül több észak-magyarországi folyón, a Sajón, a Bodrogon és a Bódván is árhullámra számítanak.

A Duna vasárnap délelőtt, a másodfokú készültség szintje alatt tetőzik a Győrhöz közeli Nagybajcsnál. A Rábán egy harmadik árhullám érkezik, de az előrejelzések szerint kisebb lesz a megelőző kettőnél. A vízügyi igazgatóság Győrnél a folyón 430-450 centiméter feletti tetőzéssel számol. Ez azt jelenti, hogy a víz eléri, vagy el is lepi a 430 centiméteres magasságban lévő győri rakpartot. Jelenleg mintegy háromezer ember – katasztrófavédelmi és vízügyi dolgozó, valamint önkéntesek – dolgoznak az árvízi védekezésben.

Magyarország mentőcsoportot küld Szerbiába, ahol komoly gondokat okoz az esőzés és a folyók áradása. A HUNOR hivatásos mentőalakulat 26 emberrel, hat csónakkal, egy mentőhelikopterrel és hét gépjárművel szombaton délelőtt indult el Budapestről, hogy a szerbiai árvízi mentést segítse.

Exit mobile version