“A magas koleszterinszint nemcsak a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát fokozza, hanem a párok termékenységét is csökkenti” – hívta fel a figyelmet az amerikai Nemzeti Egészségügyi Intézet. A koleszterin viaszos, zsírszerű anyag, amely az emberi test minden sejtjében megtalálható. Többféle anyag, köztük hormonok és a D-vitamin előállításában is részt vesz. A vér magas koleszterinszintje nem okoz tüneteket, azonban növeli a szívbetegségek kialakulásának esélyét.
A kutatásban 501 pár vett részt, ők 2005 és 2009 között próbálkoztak gyermeknemzéssel, és nem vettek részt meddőségi kezelésben. A nők 18–44 évesek, a férfiak 18 évnél idősebbek voltak, és legfeljebb egy évig vagy a terhesség kimutatásáig követték őket a kutatók. A párok közül 347-nek sikerült a fogamzás, sikertelenül próbálkozott 54 pár. Nagyjából száz pár kilépett, közülük egyesek megváltoztatták a családtervezési terveiket.
A kutatók megmérték mindegyik leendő szülő vérének koleszterinszintjét. Nem vizsgálták külön az úgynevezett rossz és jó koleszterint, csak a teljes és szabad koleszterin értékét nézték. Azt találták, hogy azoknak a pároknak volt átlagosan a legmagasabb koleszterinszintjük, akiknek nem sikerült a fogamzás a kutatás ideje alatt. Általában összefüggést mutatott a magas koleszterinszint és a hosszabb próbálkozási idő, illetve az alacsonyabb termékenységi esély.
Azoknak a pároknak tartott a legtovább a sikeres terhesség elérése, ahol a férfinek és a nőnek is magas volt a koleszterinszintje. Ahol csak a nőnél volt magas az érték, ott is tovább kellett próbálkozni, mint azoknál a pároknál, ahol mindkét fél koleszterinszintje a normális tartományba esett.