Az ölelés nem csupán egy üdvözlési forma, sokkal mélyebb tartalma van mind az embereknél, mind az állatvilágban. Kifejezi a rokonszenvet, testvériséget, barátságot, védelmet, a szeretetet és kötődést a másik felé. Minden szorosabb kapcsolatban lévő ember megöleli egymást időnként, szinte automatikusan. Ölelünk és megölelnek minket, ha gyengédségre, felhőtlen, gondtalan pillanatokra van szükségünk, vagy éppen szeretetet, figyelmet, törődőst akarunk kinyilvánítani a másik felé.
Védelmet kínál
Az ölelés azért olyan varázslatos és nélkülözhetetlen minden ember számára, mert a szervezetünk és pszichénk önvédelmi rendszerét erősíti a külvilág megpróbáltatásaival, keménységével szemben. Ha fenyegetve érezzünk magunkat, ha magányosak, védtelenek vagyunk, gyakran önkéntelenül is a mellünk előtt keresztbe fonjuk a karjainkat, saját vállunkat öleljük át. Az is jellemző reakció, hogy valaki baj, fenyegetés esetén a tenyerébe temeti az arcát, vagy a nyakát fogja meg, vagy kétségbeesett helyzetében a hátát támasztja oda valaminek. Ezek a testrészeink igen sebezhetők, ezeket védjük önkéntelenül is, akár fizikai, akár pszichikai nyomás alá kerülünk. Öleléskor viszont a másik ember köré fonjuk a karjainkat, és azt a védelmet adjuk neki – és kapjuk tőle –, amit annak idején a szülők adtak nekünk kisgyermekként, mikor ölbe vettek. Megnyugtató biztonságba kerülünk újra, ha ölelkezünk valakivel.
Ezért kábító hatású az ölelés
Ebben az állapotban a szervezet hirtelen egészen különleges anyagot kezd el termelni: az oxitocint. Ez a szó görög eredetű, és annyit tesz: gyors szülés. Számos gerinces élőlény agyalapi mirigyének hátsó lebenyében megtalálható, az embernél pedig a hipotalamusz révén kerül ez a hormon a véráramba. Hogy miért nevezik gyors szülésnek ezt a hormont? Mert a szülés alatt felszabaduló oxitocin segíti a méhösszehúzódást, és ezzel egy sor olyan folyamatot indít be, amely a szülés gyors lefolyását segíti. Az anyag oxitonja a magzatot is felkészíti a szülésre, csökkentve a lehetséges sérülések esélyeit. Szoptató nőknél a szopás hatására szabadul fel, hogy elősegítse a tej kiürülését az emlőkből. Orgazmus közben is oxitocin áramlik szét a testben, ami a férfiaknál az ejakulációt segíti, nőknél méhösszehúzódást okoz.
Az agyban termelődő oxitocin csökkenti a fájdalom- és félelemérzetet, elősegíti az anya és gyermek, valamint a párok közötti kötődést, a bizalmat és így a monogámiát is. A szerelmes embereknek például általában magasabb az oxitocinszintjük, amit a férfiaknál némiképp ellensúlyoz a tesztoszteron.