Hiába keresték a hosszú élet génjét

nlc | 2014. November 14.
A világ legidősebb embereinek genetikai kódját írták le amerikai tudósok, ám a hosszú élettel kapcsolatos genetikai receptre nem akadtak rá.

 17 igazoltan 110 éves vagy annál idősebb személynek készítették el a teljes genomját, hogy megtalálják a hosszú élet genetikai alapjait. A kutatás nem talált közös genetikai vonásokat náluk. Az eredmény alátámasztja azt az elképzelést, hogy a 100 év fölötti életkor elérésének sok tényezője lehet – mondták a kutatók.

“Azt reméltük, megtaláljuk a hosszú élet génjét. Elég nagy csalódás, hogy nem sikerült” – mondta el Stuart Kim, a Stanford Egyetem fejlődésbiológusa és genetikusa. Ez volt az első kutatás, amely több, százévesnél idősebb ember genomját feltárta. Korábbi tanulmányok csak egy vagy két ilyen hosszú életű ember génjeit rendszerezték.

A kutatásban 16 nő és egy férfi génjeit vizsgálták, mind az Egyesült Államokban éltek. Közülük 15 európai, egy afroamerikai és egy latin-amerikai származású volt. A vizsgálat kezdete óta mindannyian elhunytak.

A genetikus úgy véli, létezik genetikai oka a száz évnél hosszabb életnek, ám ez nem olyan egyszerű, mint ha csak egyetlen génvariáns lassítaná le az öregedést. “A genetikai hatás összetett lehet, biztosan sok gén játszik benne szerepet, lehet, hogy minden egyes embernél más gének. Emellett a csoportnak nem voltak különösen egészséges táplálkozási vagy sportolási szokásai, nagyjából a fele dohányzott” – töprengett hangosan a csalódott kutató.

Exit mobile version