Édesanyám, aki 74 éves, inzulinos cukorbeteg már 20 éve, makkegészséges mégis, (nemigen szed gyógyszert az inzulinon kívül!), de vigyáz is rá, hogy jó kondiban legyen: biciklizik, kapál a kertben. Egy szupernagyi!
Nos, ő esküszik a gyógynövényekre. Hűségesen termeszti is őket kis kertjében, ránézésre tudja, mi mire jó, hogyan használ a legjobban. Ezáltal én is inkább azokat fogyasztom enyhébb panaszaim esetén. Nincs erős mellékhatása, nem lehet hozzászokni, és természetes anyag. De, ahogy ő is fogalmaz: Nem árt valóban tisztában lenni e növényekkel.
Nézzük, mire hasznosak:
1. Cickafark
A legelterjedtebb gyógynövény, én is sokat használtam amikor babát akartunk (hogy ettől sikerült-e vagy sem, titok maradt), ittam is, illetve ülőfürdőztem benne. Nőgyógyászati bajokra: menstruációs zavarok, görcsoldás esetére hasznos a főzete. Emellett jó hatású emésztési zavarokra, máj-epeműködés serkentésére. Gyulladáscsökkentő hatása is ismert: fogínygyulladásra öblögetni, illetve szemgyulladás esetén külső lemosásra.
2. Citromfű
Már a levelét megdörzsölve kellemes citromillatot érzünk. Elsősorban idegnyugtató, “idegerősítő” hatása ismert, de egyben a szívet is nyugtatja. Elősegíti az emésztést, szélhajtó, az epeműködést is segíti. Izzasztásra is alkalmazható. Külsőleg: borogatásokban, fürdőkben és bedörzsölésre is használható.
3. Orbáncfű
Teáját gyomor-, nyombélfekély, emésztési zavarok, epebántalmak; magas vérnyomás, belső, külső vérzések, vesebántalmak esetén használják. Forrázata külsőleg alkalmazható: bőrbántalmak, nehezen gyógyuló sebek kezelésére. Öblögetőként fogínygyulladás, fogínysorvadás ellen hatásos. Közismerten enyhe antidepresszáns, de kizárólag felnőtteknek! Fokozott elővigyázatosságot igényel a használata, mert képes más gyógyszerekkel kölcsönhatásba lépni! Így nem fogyasztható fogamzásgátlókkal, bizonyos nyugtatókkal, illetve terhesség esetén.
Még több hasznos gyógynövény az Ápolónő blogon!