Kampány indult a bárányhimlő megelőzéséért

nlc | 2015. Március 11.
A Házi Gyermekorvosok Egyesülete által támogatott információs kampányban óvodapedagógusok és szülők kapnak részletes tájékoztatást a még ma is gyakran ártalmatlannak tartott betegségről.

Magyarországon a bárányhimlő a leggyakoribb bejelentett fertőző betegség. Évente 30-40 ezer bárányhimlős megbetegedés fordul elő, és bár többnyire enyhe lefolyású, a betegek mintegy 2-6 százalékánál szövődményeket okozhat, ritkán halálos kimenetelű is lehet.

A bárányhimlő védőoltással megelőzhető, és azokban a közösségekben, ahol magas az átoltottság, alig fordul elő a betegség.

2015 első heteiben tavalyhoz képest is jelentősen nőtt a hazai bárányhimlős megbetegedések száma, januárban és februárban csaknem 7000 esetet regisztráltak.

A rendkívül ragályos bárányhimlőt egy cseppfertőzéssel is terjedő vírus okozza. A beteg már a lappangási idő végén, a tünetek megjelenése előtt fertőz, ezért a bárányhimlő megjelenése a közösségben könnyen járvány kialakulásához vezet.

Ujhelyi Enikő, az Egyesített Szent István és Szent László Kórház gyermekintenzív osztályát vezető főorvos elmondta: a bárányhimlő következtében olyan súlyos szövődmények alakulhatnak ki, mint a tüdőgyulladás, az agyvelőgyulladás, a mellhártyagyulladás, a véráramfertőzés, a csontgyulladás, az  idegrendszeri gyulladás. Ezek a a súlyos, életveszélyes szövődmények akkor is kialakulhatnak, ha nem követnek el hibát az ápoláskor.

A Magyarországon is kapható hatásos vakcina széles körű alkalmazását gátolja, hogy egyelőre nem szerepel a kötelező védőoltások között. Tízéves korára a gyermekek 90 százaléka átesik a bárányhimlőn. A két adagból álló oltás már 9 hónapos kortól elérhető, de a legjobb a gyermek 16-18 hónapos kora között beadatni, minimum 6 hét különbséggel.

A kampányhoz csatlakozik Győrfi Pál, az Országos Mentőszolgálat szóvivője is, aki maga is felnőttkorban lett bárányhimlős. Elmondta, fontosnak tartaná, hogy a védőoltásokról ne hit alapján vitázzanak, hanem mindenkiben tudatosulna, hogy ez mennyire fontos.

Jelenleg két egyenértékű oltóanyag áll rendelkezésre, ezek nagyjából azonos árban vannak, a védettség kialakulásához szükséges két oltás körülbelül húszezer forint. Az oltóanyag élő, legyengített bárányhimlővírusokat tartalmaz és érdemi oltási reakciója nincs.

Exit mobile version