Léteznek írott és íratlan szabályok. Míg az előbbi ki van függesztve minden osztályon jól látható helyen, addig az utóbbi általában hozzáállás kérdése. A betartása már kevésbé jellemző.
Pár jó tanács következik tehát arról: hogyan látogassunk okosan?
- Első és talán a legfontosabb, hogy tartsuk be a látogatási időt. Nem véletlenül van számos intézményben délutánra ütemezve. Ugyanis délelőtt történnek javarészt a vizitek, a beavatkozások, a műtétek, különböző vizsgálatok, gyógytornák.
- Egy kórházi kezelés alkalmával mindenki legyengül. A kórházba kerülők gyakran idősebb (vagy éppen újszülött) gyenge, alultáplált személyek, akik sokszor a mozgásukban is korlátozottak. Már az a – sokszor krónikus – betegség, ami miatt kórházba kerülnek, legyengítheti az immunrendszerüket. Ez esetben már egy enyhe behozott betegség is veszélyes lehet. Így tehát, ha bármilyen fertőző betegségünk van ( hasmenés, hányás, influenza, nátha ) mellőzzük a látogatást.
- Sokat vitatott kérdés a 14 éven aluli gyermekek behozatala. A tiltás nem ok nélkül született. A gyermekek szervezete, elsősorban a kicsinyek immunrendszere még fejletlen ahhoz, hogy a mindazokkal a kórházi levegőben megtalálható és hemzsegő kórokozókkal találkozzon, amik sajnos jelen vannak. Nem is beszélve arról, mikor leültetnek egy karon ülőt vagy (erre is van példa) egyenesen betolják a babakocsit a kórterembe. Oda, ahol súlyos tüdőgyulladással is fekszik beteg, és a levegőbe köhög…
- Az íratlan szabályok közé tartozik a viselkedés. Tapasztaljuk nem egyszer, hogy csukott ajtónál, kopogás nélkül száguldanak be többen egyszerre a szobába. Ahol, lehet, hogy éppen vizit van, vagy mosdatnak, tisztába tesznek valakit. Esetleg a nővérke vért vesz, vagy infúziót köt be a betegnek. Ne adj isten, éppen újraélesztenek.. Ha csukva van a kórterem ajtaja, az általában azt jelenti, hogy valami történik benn, és pont azért van becsukva, hogy vigyázzunk a beteg intim szférájára! Illetve azért, hogy a munkánkat zavartalanul tudjuk végezni.
- Szintén az íratlan szabályok közé tartozik az is, hogy tartsuk tiszteletben egymást. Ha a betegünknek szobatársa is van, akkor legyünk tekintettel rá a beszélgetés hangosságával és a látogatás hosszát illetően. (Egy műtét után, főleg ha altatás történt, az ébredés általában rosszulléttel, sok esetben hányással is jár, nem szerencsés, ha többen állják körül a beteget.) Amennyiben lehetséges inkább menjünk ki együtt a társalgóba, ha pedig ez nem kivitelezhető akkor egyszerre csak 2-3 ember legyen benn a szobában.
Folytatás az Ápolónő blogon!