Az utóbbi időben egyre inkább az érdeklődés homlokterébe kerül az az elképzelhetetlen mennyiségű mikroorganizmus, amely az emberi bőr felszínén és testüregeiben él. Az úgynevezett mikrobiom ugyanis dinamikus kölcsönhatásban áll a gazdaszervezettel, összetételét a táplálkozásunk, anyagcserénk, immunrendszerünk működése befolyásolja, “viszonzásképpen” a mikrobiom által kiválasztott anyagcseretermékek a véráramba kerülve hatást gyakorolnak az emberi szervezet metabolizmusára.
A vizsgálat keretében a kutatók 416 (171 egypetéjű és 245 kétpetéjű) ikerpártól származó ezer fekáliamintát elemeztek. Így fedezték fel, hogy egy eddig kevéssé tanulmányozott mikroorganizmus, a Christensenellaceae minuta gyakrabban fordul elő a karcsú személyeknél, mint a túlsúlyosaknál. Egérkísérletek során pedig a baktériummal beoltott állatok testsúlya alacsonyabbnak bizonyult, mint a kontrollcsoport egyedeié – olvasható a ScienceDaily hírportálon és a Cornell Egyetem honlapján.
Az ikervizsgálatok arra is fényt derítettek, hogy a Christensenellace baktériumcsalád öröklődik. Az emésztőrendszer mikroorganizmus-összetétele ugyanis sokkal nagyobb hasonlóságot mutatott az egypetéjű ikrek esetében, akiknek 100 százalékos a genetikai azonosságuk, mint a kétpetéjűeknél, akiknél az öröklött tulajdonságok egybeesése nem nagyobb, mint a “közönséges” testvérpároknál.
“Első ízben sikerült közvetlen bizonyítékot találni arra, hogy az emésztőrendszer baktériumflóráját befolyásolják a gének” – hangsúlyozta Ruth Ley, a Cornell Egyetem docense, a tanulmány vezető szerzője.
Tim Spector, a King’s College ikerkutatási és genetikai epidemiológiai intézetének a vezetője a vizsgálatok kapcsán a mikrobiom-kutatások fontosságát emelte ki, ezeknek köszönhetően a jövőben például hatékonyabban lehet majd kezelni az elhízást és a túlsúllyal összefüggő betegségeket. Julia Goodrich, a cikk első szerzője a további kutatási terveket vázolva rámutatott, a cél az, hogy megtalálják, mely génektől függ az adott mikroorganizmusok jelenléte.