A kutatási eredmény meglepő fordulat beálltát jelzi a protonsugár-terápiával kapcsolatban annak fényében, hogy két évvel ezelőtt az akkor ötéves Ashyát a szülei gyakorlatilag megszöktették egy southamptoni kórházból, hogy Prágában kezeltessék protonsugár-terápiával, amit akkoriban az angol egészségügy nem támogatott az Ashyánál is fennálló tumortípusokra. A szülőket akkor elfogták és letartóztatták, de a fiuk végül megkaphatta a kezelést, amit utólag a Nemzeti Egészségügyi Hatóság (NHS) hajlandó volt finanszírozni.
Mégiscsak működik
Mostanra azonban egyértelműen kiderült, hogy a protonterápia nemcsak hogy számos daganattípusnál ugyanolyan hatékony, mint a hagyományos sugárkezelés, de nagyobb pontossága révén kevésbé roncsolja a környező szöveteket, és a májat, a szívet és az emésztőrendszert sújtó mellékhatásoknak sem látták jelét. Bár a szakértők további kutatások szükségességét hangsúlyozzák, az eredmények roppant biztatóak.
Lassan kap teret a protonsugár
Jelenleg ugyan még csak szemrákok kezelésére használják Angliában a protonsugarat, de az NHS finanszírozza a betegek külföldi protonsugár-kezelését, és több új létesítményt megnyitását tervezik, ahol alkalmaznák a terápiát. Magyarországon is évek óta tervezik egy protonterápiás központ létrehozását Debrecenben, ami azonban eddig sajnos nem valósult meg, a legközelebbi elérhető kezelés Prágában és Bécsben van.
Forrás: bbc.com