A szűrővizsgálatok fontosságával kapcsolatban minden orvos egyetért: szükségesek, sőt egyesek azt mondják, hogy adott korban bizonyos vizsgálatokat egyenesen kötelezővé kellene tenni. A nőknél ezeknek a vizsgálatoknak a száma egyre növekszik, mondjuk úgy: újabbak lépnek be a meglévők helyére. Végignézzük, hogy melyek azok, melyek mindenképpen szükségesek:
1. Méhnyakrák szűrés
Évente javallott, és már 20 éves kortól. Rendszeres szűrés esetén a méhnyakrák még bőven időben felismerhető, így időben gyógyítható. Szomorú tény, hogy a szűrés népszerűsítésének ellenére a betegség világszerte kiemelt helyet foglal el a halálozási statisztikákban.
2. Emlőrák-szűrés és mammográfia
A nőkre fókuszáló halálozási statisztikákban sajnos akárcsak a méhnyakrák, úgy szintén előkelő helyet foglal el az emlőrák. A melledet magadnak is ellenőrozheted, egyszerűen megtapogatod, hogy érzel-e benne csomót, vagy a rendszeres nőgyógyászati vizsgálatnál megkéred a nőgyógyászt, hogy tapogassa meg ő. A mammográfia 20 éves kor felett 2 évente, 40 éves kor felett pedig akár évente ajánlott. Az időben felfedezett mellrák gyógyítható, és nem feltétlen csak maszektómiával, azaz a mell levágásával.
3. Vég- és vastagbél szűrése
Akinek a felmenői közt van olyan, aki vég- vagy vastagbélrákban szenvedett, esetleg abban halt meg, annak fokozottan oda kell figyelnie erre a betegségre, és szűrésre kell járnia legkorábban 30, legkésőbb 40 éves kortól. Sőt, azok is ebbe a csoportba tartoznak, akinél valaha találtak polipot a bélrendszerében. A kolonoszkópia, azaz a béltükrözés kellemetlen, de fájdalomcsillapítóval elviselhető vizsgálat, és kimutatja az esetleges elváltozásokat, azaz a bélrák idejében felfedezhető, és gyógyítható.
4. Bőrvizsgálat
Éves szinten kötelező, és nemcsak annál, aki hosszasan sütteti magát a napon, vagy akinek sok az anyajegye. A bőrrák alattomos és gyilkos betegség.
5. Kardiológiai vizsgálatok
Azaz EKG, szív ultrahang, terheléses EKG, izotópos gyógyszeres terhelés, Holter-EKG, 24 órás vérnyomás monitor. Általában az EKG és a szív ultrahang párosa az elsődleges, a többi vizsgálat akkor szükséges, ha észlelnek bármilyen szív- vagy érrendszeri rendellenességet.
A sornak itt még nincs vége: éves szinten érdemes például fogorvoshoz menni, megvizsgáltatni a pajzsimirigyet, rendszeresen tűdőszűrésre járni (mellyel sajnos a korai stádiumú tüdőrák nem, viszont a TBC kimutatható), és természetesen megméretni a csontsűrűséget, melyről itt írtunk bővebben.