Szerencsére Magyarországon elég jó az átoltottság, köszönhetően annak, hogy nagyon szigorú a védőoltási rendszerünk. A gyerekek 15 hónapos korban kapják meg az első kanyaró elleni védőoltást, a másodikat pedig hatodik osztályos korban. Ennek köszönhető, hogy nálunk már nagyon régen nem volt járvány.
A kanyaró egy nagyon agresszív betegség, iszonyú magas lázzal jár, csúnya kiütésekkel, és vannak komoly szövődményei, amelyek halálosak. A szövődmények nagy mértékben függnek attól, hogy milyen a beteg általános állapota, milyenek a körülményei. Erdélyben azt szokták mondani, hogy a kanyaró és a medve nem játék, és nagyon igazuk van. Felelőtlenségnek gondolom, ha egy szülő nem oltatja be a gyerekét, és ezzel potenciálisan veszélybe sodorja a többi embert is. Mi, gyermekorvosok minden fórumon elmondjuk, de soha nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a védőoltások beadása kötelező, azért nincsenek jelen ezek a betegségek nálunk, mert jó az átoltottság Magyarországon. Szomorú, hogy a velünk szomszédos országokban gyakorlatilag évről-évre meghalnak gyerekek olyasmi miatt, ami megoldott máshol
– mondta el Dr. Varga Károly gyermekorvos az NLCafénak.
Belehalt a kanyaróba egy 12 éves, mezőterebesi fiú Munkácson, a Kárpátalja megyei gyermekkórházban múlt szombaton. A fiút aznap reggel szállították be, egy hétig otthon ápolták. Estére annyit romlott az állapota, hogy az intenzív osztályra került, de az életét már nem tudták megmenteni. A gyerek nem volt beoltva kanyaró ellen. Idén a kárpátaljai fiú volt a 15. halálos áldozata a kanyarónak, eddig 11 gyerek és 4 felnőtt halt bele a betegségbe. Október elején egy hároméves kisfiú halt meg.
Az ukrán egészségügyi minisztérium legfrissebb jelentése szerint 2018 eleje óta már csaknem 34 ezren betegedtek meg Ukrajnában kanyaróban, több mint 20 ezren kiskorúak. Az utóbbi hetekben országosan kb. 600-800 új beteget regisztráltak. Információk szerint november 7-én Magyarország egy jelentős kanyaró elleni vakcinaszállítmányt visz Kárpátaljára.
A kanyaró vírus és az MMR oltás
A kanyaró vírus által okozott, veszélyes emberi megbetegedés. Habár népiesen vörös himlőként is emlegetik, nincs köze a rózsahimlőhöz, a bárányhimlőhöz vagy a fekete himlőhöz. A vírus a beteg ember váladékaival ürül, s cseppfertőzéssel terjed. A fertőződés után 9–11 nap múlva hirtelen fellépő nátha, láz, köhögés és kötőhártya-gyulladás jelentkezik, valamint a szájüregi nyálkahártyán cseresznyepiros foltok, az úgynevezett Koplik-foltok jelennek meg. Később kiütések alakulnak ki a bőrön, egyúttal a láz csökken. A betegség súlyos komplikációkkal járhat: felléphet középfül- és tüdőgyulladás, valamint kialakulhat agyvelőgyulladás, akár 15 évvel a fertőződés után is, továbbá felléphetnek egyéb bakteriális fertőzések. A fertőzés lezajlása után egész életen át tartó immunitás alakul ki a kórokozóval szemben.
Ne dőlj be annak, hogy a védőoltás káros!
Andrew Wakefield brit orvos, egy 1998-as, a Lancet című orvosi folyóiratban megjelent tanulmányában azt állította, hogy a gyermekeknél tapasztalható autizmus és a védőoltások között kapcsolat van, mert a betegség megjelenése vagy súlyosbodása olykor az egyes védőoltások beadása után történik. Szerinte az autizmust a tartósítószerként alkalmazott tiomerzál (etil-higany) okozza. Később kiderült, hogy Wakefield meghamisította az eredményeket, és a vizsgálatait etikátlanul végezte. Mindennek eredményeképpen 2010-ben a Lancet visszavonta az 1998-ban megjelent cikket, s a brit Orvosi Kamara pedig kizárta Wakefieldet a sorából. Bár az 1998 és 2004 között és azóta született eredmények tükrében gyakorlatilag kizárható, hogy bármilyen összefüggés lenne az oltások és az autizmus között, a cikk médiavisszhangjának köszönhetően sok szülő mégis úgy döntött, és dönt ma is, hogy az autizmus miatti félelemből nem adatja be gyerekének az MMR-oltást