Kezelhető a poszt-Covid szindróma
Bár az egészségügy számára is egy új helyzet, hazánkban kifejezetten gyors reakció született a poszt-Covid szindróma kezelésére, csakhogy sok esetben nincs sem megfelelő hely, sem megfelelő lehetőség erre. Ezért jó hír, hogy az Oktogon Medical Center magánklinika portfóliójában elérhetővé vált a koronavírusos fertőzésen átesett betegek szűrése és utókezelése, így segítségükkel lehetőségünk lesz arra, hogy hosszas várakozási idők nélkül, mielőbb elindulhassunk a gyógyulás útján.
Mielőtt azonban rátérnénk konkrétabban a szűrésekre és a kezelésekre, illetve arra, hogy milyen szakágakat érint mindez, lássuk előbb, hogy mit is kell tudnunk általában erről az új betegségtípusról.
Mi az a poszt-Covid szindróma?
Mint azt a neve is mutatja, a poszt-Covid szindróma egy a koronavírus fertőzésen átesett embereknél kialakuló betegség, mely valójában egy rendkívül összetett tünetegyüttes. Kialakult szindrómáról akkor beszélhetünk, ha a páciensek a Covid-19 fertőzés után egy hónappal még mindig éreznek magukon bizonyos maradványtüneteket. Ezek gyakran lehetnek kisebb kellemetlenségek, de akár szövetszintű károsodások is.
Melyek a poszt-Covid szindróma tünetei?
Alapvetően a poszt-Covid szindrómának nagyon sokszor csak általános tünetei vannak. Ha tudjuk, hogy átestünk a fertőzésen, és egy hónappal a betegség után még mindig légszomj, heves fáradékonyság, gyakori erős szívverés, alvászavar, szédülés, íz- és szaglásprobléma vagy szorongás gyötör minket, akkor fontos lehet mielőbb kivizsgáltatni magunkat, hiszen feltehetően a korábbi fertőzés szövődményeiről van szó.
Különösen akkor jelent mindez magas kockázatot, ha valamilyen meglévő társbetegségünk van, hiszen a krónikus szív- és érrendszeri betegségek, a légúti betegségek vagy az anyagcsere betegségek jellemzően súlyosbíthatják a poszt-Covid szindróma tüneteit, lefolyását és gyógyulási esélyeit egyaránt. Természetesen alapbetegség nélkül is nagyon fontos, hogy ilyen esetben haladéktalanul orvoshoz forduljunk!
A nőket jobban sújtja a poszt-Covid szindróma
Bár jelenleg is folynak a kapcsolódó kutatások, azonban az eddigi eredmények és tapasztalatok alapján a poszt-Covid szindróma sokkal nagyobb arányban sújtja a nőket, mint a férfiakat. Ennek az oka az első vizsgálatok alapján leginkább az immunrendszerhez vezethető vissza, hiszen a nők és a férfiak elsődleges védelmi vonala másként reagál a fertőzésre. Emiatt a hölgyek bár statisztikailag könnyebben megbirkóznak a betegséggel, de nagyobb arányban gyötrik őket szövődmények.
Kétség sem férhet hozzá, hogy az immunrendszer működését a nemi hormonok alakulása is befolyásolja, ami különösen változó korban okozhat gondot. A tapasztalatok szerint ezért a 40-60 éves nőknél a leggyakoribb a poszt-Covid kialakulása, ami nyilván közel sem jelenti azt, hogy a fiatalabb hölgyeket vagy a férfiakat nem veszélyeztetheti, csak kisebb valószínűséggel.
Mit tegyünk, ha poszt-Covid szindrómás tüneteket észlelünk magunkon? Mikor forduljunk orvoshoz?
Mint azt Kuczor Richárd, az Oktogon Medical Center operatív és üzletfejlesztési igazgatója a téma kapcsán hangsúlyozta számunkra: nagyon fontos, hogy amennyiben a koronavírus-fertőzést követően a tünetek nem enyhülnek, hetekkel a betegség lefolyása után kellemetlenségek jelentkeznek, akkor haladéktalanul kezelőorvoshoz forduljunk.
Ne próbálkozzunk házi praktikákkal, ne terheljük magunkat feleslegesen –egy rejtett szívizomgyulladásnak könnyedén halálos végkimenetele is lehet ilyenkor –, hanem mielőbb vegyünk részt egy célzott rehabilitációs programon.
Richárd elmondta, hogy a magyar lakosság körében általános, hogy az emberek gyakran csak akkor fordulnak orvoshoz, amikor már nagy a baj, amikor végső stádiumba lépett a betegség. Ez rendkívül veszélyes hozzáállás a poszt-Covid esetén is. Minél előbb kerül valaki orvoshoz, jellemzően annál előbb szabadulhat meg a kellemetlen tünetektől, és annál nagyobb esélye lesz a teljes gyógyulásra is. A kivizsgálás azért lehet még különösen előnyös, mert előfordulhat, hogy egészen más betegség áll a háttérben – akár önmagában, akár a koronavírus-fertőzés szövődményei mellett –, és bármiről is legyen szó, a gyors diagnózis minden esetben életmentő lehet.
A szívizomgyulladás az egyik legveszélyesebb Covid-szövődmény
Az igazgató szerint az Oktogon Medical Center például teljes egészében felkészült a poszt-Covid szindróma kezelésére, amihez több kapcsolódó csomagot is összeállítottak már a páciensek számára. Mindezt az eddigi tapasztalatok és protokollok alapján, hiszen a vírusfertőzés hatására nagyon gyakoriak a keringési-, a légzőrendszeri-, a központi idegrendszeri- és a véralvadással kapcsolatos szövődmények, melyek a magánklinikán kivétel nélkül rehabilitálhatóak.
Richárd kiemelte, hogy a koronavírus-fertőzés hatására kialakuló szívizomgyulladás az egyik legveszélyesebb szövődménye a Covidnak. Ha a páciens nem figyel oda rá, elhanyagolja, későn fordul vele orvoshoz, akkor előidézhet egy komolyabb szívritmuszavarral összekötött szívleállást is. Ez például a kardiológia szakterületét érinti, amihez a magánklinikán minden kapcsolódó háttér adott a teljes kivizsgáláshoz, illetve a kezeléshez. Ehhez a szakághoz tartoznak a véralvadási zavarok, amelyek megnyilvánulhatnak vérrögképződési problémában, mely ér- és kapilláris elzáródásokat idézhet elő, de gyulladások is maradhatnak a szervezetben ennek hatására a Covid vírusfertőzés után.
A neurológia, a pulmonológia és a pszichiátria szakterületei egyaránt érintettek
Talán sokan megdöbbennek ezen, de a poszt-Covid szindróma a kardiológián kívül rengeteg más egyéb szakágat is érinthet, ha a teljes gyógyulás a cél. Ilyen például a neurológia. Kuczor Richárd szerint meglepően gyakoriak a koronavírus-fertőzések utáni a kognitív zavarok, az emberek feledékenyebbé válnak, elfelejtenek szavakat, kifejezéseket, nehezükre esik az idegen nyelv gyakorlása, miközben korábban nem volt ezzel problémájuk. A neurológiai szakvizsgálatok mellett azonban gyakrabban van szükség pszichiátriai kezelésekre is a fertőzésen átesettek körében. Rengeteg ember küzd poszt-Covid tünetek esetén szorongással, depresszív poszt-traumás zavarokkal, alvásproblémákkal, stresszel, melyek minden esetben kezelést igényelnek.
Ezen felül a pulmonológia és a fizikoterápia szakágai is szerepet kapnak a poszt-Covid kezelésében. Ennek az oka leginkább az, hogy a vírus a tüdőt támadja a leginkább, sok esetben ez a szerv rengeteget veszít a kapacitásából, amit tüdőgyógyász szakorvosi konzultáció mellett rendkívül fontos megfelelő fizikoterápiával, a légzőizmok erősítésével regenerálni.
Poszt-Covid szűrőcsomagok az Oktogon Medical Centernél
Mint megtudtuk, az Oktogon Medical Center teljes egészében felkészült már arra, hogy segítsen a poszt-Covid szindróma felismerésében és kezelésében egyaránt. Ehhez elérhetők már különféle szűrőcsomagok, így külön gyermekek és felnőttek számára összeállított típusok annak érdekében, hogy minél előbb és minél hatékonyabban fel lehessen ismerni a betegséget. Ezekben a csomagokban gyerekek és felnőttek esetében is központi szerepet kapnak a kardiológiai vizsgálatok, így a fizikai terhelésen alapuló szűrés, pulzus-, vérnyomás-, perifériás ödéma-, illetve oxigén szaturáció mérés. Ezen felül 12 elvezetéses nyugalmi EKG-t és szívultrahangot is tartalmaz az összeállítás.
Más szakágakhoz kapcsolódóan fontos kiemelni a mellkas CT-t vagy mellkas röntgent, illetve egy rendkívül alapos laborvizsgálatot is. Ezen felül javasolható továbbá indokolt esetben egy szív MR vagy opcionálisan koronária CT vizsgálat is, tehát egy rendkívül alapos szűrővizsgálatról beszélhetünk.
Kinek ajánlott a poszt-Covid szűrés?
Átestünk a koronavírus-fertőzésen, de jól érezzük magunkat? Esetleg nem tudunk a fertőzésről, de a fentiekben kiemelt tüneteket tapasztaljuk magunkon? Kuczor Richárd szerint mindkét esetben érdemes elmenni poszt-Covid szűrésre, ha másért nem, akkor legalább azért, hogy megnyugtassuk magunkat és családtagjainkat, illetve megbizonyosodjunk az egészségünkről. Mint azt az igazgató is kiemelte, a poszt-Covid szindrómát nem szabad félvállról venni, minden más betegséghez hasonlóan fontos, hogy mielőbb orvoshoz forduljunk vele, illetve kivizsgáltassuk magunkat.
Ez nagyban befolyásolja a gyógyulás esélyét, illetve a kezelések várható időtartamát is, mely kortól, nemtől, egészségi állapottól, de az életmódtól egyaránt függ.