Az anyatej tényleg csodálatos! Tudta, hogy az anyatej összetétele változik a baba korának megfelelően? Ennek az az oka, hogy a babának a növekedéshez és fejlődéshez korszakonként másra van szüksége.
A kritikus változó a fehérje.
A csecsemő és gyermek optimális növekedése, fejlődése és funkcionális érése több mint 50 alapvető makro- és mikrotápanyag megfelelő bevitelének és fogyasztásának a függvénye.
Ezek közül messze a fehérjék a legfontosabbak.
A fehérjék alkotják az élőlények sejtállományának több mint felét. Ezen felül sokrétű biológiai funkciókat látnak el. A hormonok, enzimek és antitestek mind fehérjék, akárcsak a hemoglobin és a mioglobin, melyek az oxigén szállításáért és tárolásáért felelnek.
Az anyatejben található fehérje a természet ideális megoldása a gyermekek különleges igényeinek kielégítésére:
– Az anyatej fehérje-összetétele és mennyisége az első néhány hónap során alakul ki, mégpedig a gyermek igényeihez igazodva, így biztosítva az egészséges növekedést, anélkül, hogy alul- vagy túltáplálnák a csecsemőt.
– Az anyatejben található fehérjék kiváló minősége és alacsony mennyisége pozitívan hat az anyagcsere hosszú távú egészségesebb működésére.
– Az anyatejben lévő fehérjék gyengéden edzik az immunrendszert, köszönhetően rendkívül alacsony allergizáló hatásuknak és a bélflórára gyakorolt kedvező hatásuknak.
– Az anyatejben lévő fehérjét különösen könnyű megemészteni, ami csökkenti a még korai fejlődési szakaszban lévő veséket érő stresszt.
Kezdetben az anyatej magasabb mennyiségben tartalmaz fehérjét, mert a babának erre van szüksége a rendkívül gyors növekedéshez. Később azonban, ahogy az igény csökken, az anyatejben lévő fehérje mennyisége is csökken.
Az anyatej fehérjetartalma a baba korának előrehaladtával többek között azért is változik, mert a fehérje mennyisége a baba által elfogyasztott anyatej összes mennyiségéhez igazodik. Az élet első hónapjaiban a baba még kevés anyatejet iszik, így ebben az időszakban az anyatej 100 milliliterenkénti fehérjetartalma magas. Az élet későbbi hónapjaiban a baba már nagyobb mennyiségű anyatejet fogyaszt, így a 100 milliliterenkénti fehérjetartalom csökken, pont úgy, ahogy az a baba növekedéséhez és fejlődéséhez szükséges.
Azáltal, hogy az anyatej alkalmazkodik a lassuló növekedési ütemhez és az ebből adódó alacsonyabb fehérjeszükséglethez, a csökkenő fehérjetartalom tökéletesen igazodik a csecsemő igényeihez.
Az anyatej fehérjéjét egyedülálló minősége teszi olyan különlegessé.
A fehérjék kisebb részecskékből, úgynevezett aminosavakból állnak. Minden egyes aminosav speciális szerepet játszik a baba egészségének és fejlődésének biztosításában, ezért külön-külön meghatározott mennyiségben van szükség rájuk. A fehérjék minőségét ezeknek a meghatározott mennyiségű aminosavaknak a kombinációja határozza meg. Például az anyatej fehérjeminősége erősen különbözik a tehéntej fehérjeminőségétől.
Az emberi fehérjék 21 különböző aminosavat tartalmaznak. Ebből a 21-ből néhányat esszenciálisnak, azaz alapvető fontosságúnak tartunk, mivel az emberi test ezeket nem képes előállítani, ezért különböző élelmiszerekkel kell őket bevinni a szervezetbe.
Az aminosavak láncszerű egymáshoz kapcsolódásából jönnek létre az úgynevezett peptidek. A fehérjék olyan peptidek, melyek több mint 60 aminosavat tartalmaznak.
A fehérjéket háromféleképpen különböztetjük meg egymástól:
– az őket felépítő aminosavak alapján,
– a felépítésükben részt vevő aminosavak sorrendje szerint,
– háromdimenziós, térbeli alakjuk szerint, melyeket a peptidsorok közötti kötések és hidak alkotnak.
A fehérjék tápanyagtartalma és minősége a bennük lévő aminosavak típusának, mennyiségének és arányának függvénye. Az anyatejben lévő fehérjék aminosav-összetételük alapján nagyban eltérnek a tehéntejben lévő fehérjéktől.
Mindezek a tehéntejben lévő fehérje magasabb koncentrációja mellett szükségtelenül nagy igénybevételnek teszik ki a fejlődő veséket, és hosszú távon az anyagcserét is károsan befolyásolhatják.
Ugyanakkor a tehéntejet a természet a borjak megfelelő növekedési és fejlődési igényeinek megfelelően alakította ki. Emiatt nagyon különbözik az anyatejtől:
– háromszor annyi fehérjét tartalmaz, és
– fehérje-összetétele nagyban eltér az anyatejétől.
Ezért annak érdekében, hogy az anyatejhez minél közelebb álló aminosav-összetételt érjenek el, a szakértők kifejlesztettek egy egyedülálló módszert a tehéntejben lévő fehérje összetételének módosítására és minőségének javítására. Ezzel biztosítható, hogy az anyatejes táplálásban nem részesülő csecsemők is olyan fehérjét fogyasszanak, amivel fejlődésük az optimális irányban és szinten tartható.