Könnyed frissességgel

Pannonhegyi Katalin | 2005. Szeptember 12.
Sokféle megrendelõi kívánsággal találkozhat munkája során a lakberendezõ – szokványosakkal, különlegesekkel, könnyen megvalósíthatókkal és sok fejtörést, utánajárást kívánókkal.

Kattints a képre a nagyobb méretű változathoz!

Ez utóbbiak táborába tartozik az a kikötés is, mely szerint a háziak nem akarnak leendő lakásukban egyetlen négyzetcentiméternyi fafelületet sem látni…
Pécs fákkal övezett, kertvárosi részében, újonnan felépült családi házba szól a meghívásunk, ahol kedves, fiatal pár fogad bennünket, csacsogó, óvodáskorú kislányukkal. A tulajdonosok Ajtonyi Rita lakberendezőt kérték fel, hogy tervezze meg számukra új, tágas otthonukat.
Felkészülten érkeztek az első beszélgetésre, s különféle magazinokból, könyvekből mutattak képeket nekik tetsző enteriőrökről, amelyek szinte kivétel nélkül a minimal art jegyében fogantak. Szellős, áttekinthető, vidám árnyalatokkal teli tereket szerettek volna, de volt egy szokatlan kikötésük. Egyáltalán nem akartak faanyagot látni maguk körül sem a padlón, sem a nyílászárókon, sem pedig a lakás berendezési tárgyain. Ám ennek ellenére meleg hangulatú, bensőséges otthonra vágytak.
Így a háló- és a gyerekszoba kivételével mindenhova hidegburkolatot választottak. Ellensúlyozandó a sok hűvös anyagot, a viszszafogott bézses-törtfehéres színvilágot, a lakberendező dekorációs felületként kezelte a nappali padlóját: a kétféle lapot széles, átlósan futó sávokban rakatta le, ráadásul a máshol „szőnyegmintaként”, szegélyként használt dekorelemeket itt ugyanígy csíkokban alkalmazta.

 

Kattints a képre a nagyobb méretű változathoz!

Ez megnyújtotta és izgalmasabbá tette a teret. A másik trükk a meleg színek használata volt. A falak vajsárgája, az étkező gipszkartonból készült, falfülkés dekorelemének narancsos-lazacos tónusa és antikolt, foltosra maszatolt felülete feledteti a fa hiányát. Mivel a háziak nagyon szeretik a fémet, a króm ezüstös csillogását, ahol csak lehet, felhasználták a bútorok, nyílászárók, épített elemek tervezésekor. Ezüstszínűek lettek hát az ajtókeretek és a törtfehérre fújt, olasz, műanyag nyílászárók csíkbetétjei, az ablakokra szerelt reluxa lamellái és a fürdőszoba szalagfüggönye, akárcsak a háló tükrös gardróbszekrényének, illetve a nappali vitrinjeinek ajtókerete. Az étkezőbe egy olasz, fémlábas, üveglapos asztal és hozzá illő, vajszínű, műanyag ülőkés, fémlábas székek kerültek, melyek termékcsaládjába tartoznak a reggelizőpult mellett sorakozó bárszékek is.
Okozott egy kis nehézséget a telek adottságaiból fakadó szintkülönbség is. Ugyanis több mint 30 centiméternyi az eltérés a nappali- és konyhaszint, valamint az étkező között. Így a pult az étkezőhöz mérten normál magasságba került, a konyhából nézve azonban meglepően magasnak tűnik. Ezért tömörségét üvegtégla betéttel törték meg.

 

Kattints a képre a nagyobb méretű változathoz!
Két pillérre is szüksége volt az építésznek, hogy az épület statikailag is megállja a helyét, hiszen a nappali-étkező-konyha tulajdonképpen egyetlen, összefüggő, óriási tér. A két oszlopot a lakberendező a maga szolgálatába állította, izgalmas, szürke festéssel kiemelte, térelválasztóként nyomatékosította.
Az étkezőt díszítő, lazacszínű falfülkés építmény a megrendelők kívánságára került a kompozícióba, a szemközti konyha szekrényei pedig erre rímelve lettek hasonló árnyalatúak. Együtt választották ki a Kanizsa Trend törtfehér, modern ülőgarnitúráját, a színt a lakberendező ajánlotta, a bőrhöz a háziak ragaszkodtak. Ugyanez az árnyalat jelenik meg az egyedi tervezésű, alumíniumkeretes, üvegajtós, félig zárt szekrényke ajtaján és a minimál stílusú, falra szerelt tévéállvány-könyvespolc összeállításon is, melyből szükség esetén még egy ügyes íróasztallap is kihúzható. A bútor hátteréül szolgáló falat ugyancsak foltosra festették, ezúttal szürke árnyalatokkal játszva. Az ezüstreluxával árnyékolt belső ablak a társalgó mögötti falon a családi úszómedencére nyílik…
Exit mobile version