Kopog a motor
Bajra gyanakodhatunk, ha folyamatosan gyanús zajokat észlelünk a motor felől – ugyanilyen intő jel, amikor valaki túl sokat panaszkodik a munkahelyén. Csak akkor bíráljunk, és kizárólag akkor hívjuk fel a figyelmet mások hibáira, ha annak komoly alapja van, különben hamarosan azt tapasztalhatjuk, hogy beteges nyavalygóként könyvelnek el a kollégáink, és főnökeink is elveszítik irántunk a bizalmukat. Végezzünk el egy egyszerű kísérletet! Figyeljük meg magunkat munkaidő alatt, és jegyezzük fel, hányszor támad kedvünk panaszkodni. Hazaérve jegyzeteink alapján gondoljuk végig: vajon minden esetben igazunk volt-e. Valószínűleg kiderül: kifogásaink jó része alaptalan, vagy az adott helyzetben nem lett volna helyénvaló. Ha mégsem így lenne – ideje másik munkahelyet keresni!
Felforrt a hűtővíz
A felfokozott helyzetekben is meg kell őriznünk nyugalmunkat, nem engedhetjük meg magunknak, hogy érzelmi kötésekkel veszélyeztessük előrejutásunkat. Kulcsfontosságú, hogy minden munkatársunkkal megtaláljuk a megfelelő hangot, s ez különösen vonatkozik a főnökeinkre. Ez még akkor is így van, ha emberileg és szakmailag sok kívánnivalót hagynak maguk után. Sőt ilyenkor kell igazán vigyázni. Hideg fej, józan mérlegelés – és a siker nem marad el!
Nem működik a duda
Az utakon gyakran előfordul, hogy a dallamkürt működtetésével balesetet előzünk meg, vagy ily módon figyelmeztetjük a többi vezetőt, hogy előzni készülünk. Fontos, hogy a munkahelyünkön is megszólaltassuk néha a dudát, azaz időnként fel kell hívnunk magunkra a többiek figyelmét. Aki csöndesen meghúzódik az árnyékban, és arra vár, hogy előbb-utóbb úgyis észreveszik és értékelik az érdemeit, az keservesen csalódhat. De vigyázat: ahogyan a közlekedésben, a munkahelyen is csak akkor folyamodhatunk ehhez az eszközhöz, ha valóban indokolt!
Kimerült az akkumulátor
Nincs kedvünk kora reggel munkába menni? Vasárnap ránk tör a kétségbeesés, amiért másnap ismét hétfő következik? Ahogyan az autónk sem működik kimerült akkumulátorral, úgy a karrierünk sem indul be, ha hiányzik az erő és az akarat. Ahelyett, hogy a külső tényezőket okolnánk, kötelezzük el magunkat a változás mellett: alakítsuk át életrendünket, vállaljunk új, érdekes feladatokat, és lehetőleg olyan emberekkel barátkozzunk, akiknek pozitív kisugárzása ösztönözhet bennünket.
Félrehúz a kormány
Az előrehaladáshoz elengedhetetlen a kiszemelt irány megtartása. A munka nem mehet a család, a szórakozás és a pihenés rovására, mert az egyensúly felborulása nagyon hamar megbosszulja magát, a hosszú távú károk pedig még nagyobbak lehetnek. Ha otthon is csak a munkahelyi gondjainkról tudunk beszélni, ha a túlóra miatt késve hozzuk el a gyereket a napköziből – ideje megvizsgálni, milyen javításokra szorul a kormánymű.
Rossz a lengéscsillapító
Az utakon huppanók, kisebb gödrök teszik kellemetlenné az előrehaladást. Az ilyen akadályok leküzdéséhez erős lengéscsillapítók kellenek, hiszen nem lehet minden buckát kikerülni. Túl nagy megpróbáltatást jelentenek a komoly feladatok? Könnyebb feladni álláspontunkat, mint vállalni a vitát, a konfliktust? Ideje megerősítenünk lengéscsillapítónkat, mert ha nincsenek munkahelyi kellemetlenségeink, ez arra utal, hogy nincs bátorságunk síkraszállni az igazunkért.