Folyamatosan újjáépítjük testünket
Az Ájurvéda szanszkrit szó, jelentése: az élet bölcsessége. Immár Magyarországon is hozzáférhetővé váltak az ájurvédikus gyógynövénykészítmények. A két hazai Ájurvéda-orvoskurzus szervezésében fontos szerepet vállalt Dr. Fadgyas Ildikó pszichoterapeuta. – Az ősi, tradicionális elméleteket a mai tudomány nyelvén sem lehetetlen megfogalmazni. Ismeretes például az az eljárás, melynek során radioizotópokkal jelölt szénatomokat juttattak a kísérleti alanyok szervezetébe, és megfigyelték, mi történik ezekkel az atomokkal. Kiderült, hogy a szívizomban fellelhető szénatomok háromhetente, a csontokban lévők pedig néhány hónap alatt kicserélődnek. Vagyis, folyamatosan újjáépítjük a testünket.” Az Ájurvéda szerint az egészségprogram minden ember tudattalanjában ott rejtőzik, ez tartalmazza az egészséges test energia- és információmintázatát. A betegség tulajdonképpen az egészség “elfelejtése”; ha úgy tetszik: egyfajta programhiba.
Három fő elven alapul a világ működése
A vata, a pitta és a kapha kombinációja fellelhető mindenben és mindenkiben. Attól függően, hogy közülük melyik dominál velünk született alkatunkban, vata, pitta vagy kapha alkatú emberek lehetünk. Aki az alapalkatát meg tudja tartani, kiegyensúlyozott életre számíthat. Mivel különbözőek vagyunk, más és másféle étel az, ami kiegyensúlyoz és táplál bennünket. Az Ájurvéda az egyéni alkatnak megfelelő táplálkozás mellett a tisztító eljárásoknak – a böjt, az izzasztás, a masszírozás – is nagy szerepet szán. Az Ájurvéda mindezen túl gyógynövényeket és fűszereket javasol az egészség megtartásához, illetve a gyógyuláshoz; valamint gyakorolja az aromákkal, illóolajokkal és a zenével (hangokkal) való gyógyítást is. Figyelembe veszi továbbá az évszakok és napszakok energiaingadozását, és az alkatnak megfelelő testedzésformát javasol. A megfelelő ájurvédikus életmód kialakításához, az egyéni alkatnak megfelelő alkalmazáshoz azonban mindenképpen érdemes szakember tanácsát kérni!
A vata típus
A keringési rendszert, az idegrendszert, a szervezetben lezajló mozgásokat képviseli. Akinél túlsúlyban van a vata minőség, gyorsan reagáló, mozgékony, élénk szellemű, rendszertelen életmódot folytató, nyugtalan, fáradékony; külsőleg csontos, vékony, gyér hajú, száraz bőrű és fázós.
A vata alkatú gyermek gyakorta izgága, és rossz evő – ám az evést nem szabad ráerőltetni. Rendszeresen meg kell kínálni a megjelölt ételtípusokkal; ezeket előbb utóbb elfogadja majd. Egy bögrényi gyümölcs- vagy gyógytea vajas kenyérrel nyugtató hatással lehet rá.
Javasolt illóolaj: jázmin.
A pitta típus
Az anyagcserét, az emésztőrendszert képviseli.
Akinél túlsúlyban van a pitta minőség: éles eszű, ambiciózus, lendületes, rendszerességet kedvelő, kitartó, hirtelenharagú; külsőleg arányos alkatú, kidolgozott izomzatú, izzadékony. Jól bírja a hideget.
A kapha típus
A csontokat, izmokat, a test tömegét, a szervezetet felépítő anyagokat képviseli. Akinél túlsúlyban van a kapha minőség: megfontolt, nyugodt, rendszerességet kedvelő, kitartó, humánus, szeretetteljes, kellemes modorú; külsőleg masszív felépítésű, gömbölyded, puha bőrű, dús és fényes hajú. Meleget igénylő.
pl. súlyemelés, maratoni futás.
(A teljes cikket a Kismama márciusi számában olvashatjátok.)