Állásbörze

nlc | 2002. Április 08.
A diákok 28 százaléka véli úgy, hogy az álláskeresés és az elhelyezkedés legsikeresebb és legcélirányosabb módját az egyetem falain belül szervezõdõ karrierközpontok, diákközpontok és állásbörzék jelentik.





Mindenkinek hasznos

Állásbörzén megjelenni mindkét félnek, a toborzónak és az álláskeresőnek is előnyös. Előbbinek azért, mert sok jelölt közül válogathat úgy, hogy közben megismerheti a jelöltek igényeit és elvárásait, nem is beszélve felkészültségükről. A börze egy-két napja alatt rengeteg önéletrajz cserél gazdát, a cégek gyakran akkor is elérhetési lehetőséget adnak az érdeklődőknek, ha csak egy-két üres állásuk van – így remélik elérni azt, hogy a lehető legjobbat válasszák a jelöltek közül. A diákok számára pedig azért hasznos, mert szinte tét nélkül beszélgethetnek a cégek HR-es képviselőivel. Tapasztalatot szerezhetnek arról, hogy hogyan tudják magukat minél jobban eladni.


Változó tapasztalatok





Úgy tűnik, hacsak nem speciális területről és munkakörről van szó, a cégeknek egyre kevésbé fontos, hogy milyen karon is végez a jelölt. A lényeg az, hogy legyen valamilyen felsőfokú végzettsége – a munkakörre és a jövendőbeli feladatokra felkészítést a cégek már megoldják házon belül, saját képzéssel. Ez nem jelenti azt, hogy ne lennének elvárásaik: fontosnak tartják például a jelöltek kommunikációs készségeit és alkalmazkodóképességét, de alapelvárás legalább egy idegen nyelv ismerete (sőt, az angol mellett mind többször elvárt egy másik idegen nyelv középszintű ismerete) és a számítógép használata is.






A Műegyetem állásbörzéje


Közép-Európa legtöbb diákját mozgósítja a Budapesti Műszaki és Gazdaság-tudományi Egyetem állásbörzéje, így aztán kijár neki a legnépszerűbb és legeredményesebb cím is. Ezeket általában április elejére és szeptember környékére időzítik a szervezők, a helyszín az egyetem főépülete.

Ami a számokat illeti: a börzén 140 cég képviseli magát, közel 3 ezer állásajánlattal várva a mintegy 9 ezer főiskolai, illetve egyetemi hallgatót vagy éppen frissdiplomást. Nemcsak magyar cégek érdeklődnek a börzék iránt, idén a szervezők például német nyelvterületről is várnak vendégeket. A budapesti központ a vidék felé is kinyitotta kapuit, az idén például több mint 400 diákot ingyen hoznak busszal a fővárosba. A szervezők ezen a tavaszon is mintegy 9 ezer diák részvételére számítanak.


Közgáz Karrier Expó





Immár tizenharmadik alkalommal rendezik meg a Közgáz állásbörzéjét április 10. és 11. között, de idén szervezi először a Karrier Iroda. A rendezvényen vidéki és budapesti nagyvállalatok egyaránt képviseltetik magukat – várhatóan mintegy 80-100, elsősorban multinacionális cég lesz jelen, illetve magyar közép- és nagyvállalatok. A börzére elsősorban a közgazdász-szakon végző hallgatókat várják, de más szakon utolsó éveseknek is hasznos lehet körülnézni a kínálatok között.






Államigazgatási börze


A Budapesti Közgazdaság-tudományi és Államigazgatási Egyetem Államigazgatási karán a második állásbörzét rendezték meg idén. Ellentétben más börzékkel itt inkább a közszféra képviselteti magát – köztestületek és önkormányzatok ajánlataival lehet közelebbről megismerkedni.


Jó tanácsok

• Egy biztos: önéletrajz nélkül nem is érdemes elindulni. Ráadásul nem is egy önéletrajzra van szükség és nem is csak magyarul, jó, ha készül angol és német verzió is (aki más nyelven is beszél, készítse el azon is). Nem elvárás, de a tapasztalat szerint a fényképes életrajz többet nyom a latban.

• Nem mindegy az sem, hogy a belbecs mellett milyen a külcsín. A Karrierközpont tanácsát követve: növeli a pályázó esélyeit, ha farmer helyett elegánsan lép színre. Az a gyakorlat, hogy a kezében önéletrajzzal megjelenő, határozott érdeklődőt akár azonnal, a helyszínen betessékelik egy rögtönzött interjúra.

Exit mobile version