Az elmúlt hónapokban számos cikk jelent meg, amelyek a kakaó és csokoládé elõnyös hatásairól számoltak be. Úgy tûnik, a táplálkozáskutatók teljes fordulatot vettek a csokoládéval kapcsolatos korábbi véleményekhez képest, a modern tudomány tehát legalizálta a csokoládéfogyasztást.
E tény sokak számára rendkívüli megkönnyebbülést jelent, hiszen ezentúl nem kell lelkiismeretfurdalással küzdve rejtegetni a markunkban a titokban megvásárolt csokoládéalapú apróságokat, hanem bátran vállalhatjuk: amit teszünk, azt a modern eredmények fényében tesszük.
Az egészséges életmóddal foglalkozó szakemberek azonban döbbenten állnak a csokoládét népszerűsítő cikkek sora előtt. Többen teszik fel a kérdést: mi jöhet még? Ezek szerint nemsokára a chips, a kóla és a fagylalt is a javaslatok között lesz? A tojás és a csokoládé rehabilitációja után újabb és újabb előnytelennek hitt élelmiszerek fognak más megvilágításba kerülni? A szakmai berkek persze nem tartanak ettől, hiszen a csokoládét méltató állításaikat megbízhatónak vélt tudományos eredményekkel támasztják alá, sőt segítségül hívják a történelem szépemlékű évszázadait, amikor a kakaóbabot gyógyításra is felhasználták.
A csokoládé és a történelem
Valóban használták és fogyasztották a régi időkben is a kakaóbabot, illetve az abból készített, csokoládéhoz hasonló termékeket. A maya és az azték kultúrában különleges jelentőséget, egyfajta varázserőt tulajdonítottak nekik. Felhasználták rituális szertartásokon és különböző betegségek ellen. A kakaóbabból készített italt csak uralkodók, magas rangú tisztségviselők, papok és hadvezérek fogyaszthatták, míg nők és gyermekek nem. Főként élénkítő szer gyanánt alkalmazták megerőltető szellemi munkát végző személyeknél (Később kormánytisztviselőknél, ügyvédeknél, vezető egyházi személyeknél). Ismeretes volt depresszióoldó és kimerültséget ellensúlyozó hatása, ezeken kívül univerzális gyógyító hatást is tulajdonítottak neki. Alkalmazták vérszegénység, székrekedés, vesekő és köszvény kezelésére, illetve vérzéscsillapításra. Korunkban a csokoládé gyakorlatilag élvezeti cikké vált.
A történelmi hátteret tekintve joggal merül fel a kérdés: tévedtek a régiek, amikor előnyös tulajdonságokat feltételeztek? Ha a több évszázados tapasztalat igazolta a csokoládét, miért terjedt el róla egyáltalán, hogy egészségtelen?
Az egyszerűbb népeknél elsősorban kultikus jellege volt, mivel élénkítő, feszültségoldó hatása miatt isteni erőt tulajdonítottak a kakaónak. Ezután ismerték fel, hogy bizonyos betegségek esetén javulást eredményezhet. A gyógyító hatások nagy része azonban mindmáig nem került igazolásra, sőt több esetben (pl.: vesekő, köszvény és székrekedés kezelése) éppen az ellentétük gyanítható. Egy-egy élelmiszerfajta távolba visszanyúló múltja még nem jelenti annak egészséges és hasznos voltát. Az alkoholtartalmú italok, a kávé, a kábítószerek és a cukor mind hosszú évszázadok, egyes esetekben évezredek óta általánosan ismertek és kedveltek, mégsem tartoznak az egészségvédő hatású élelmiszerek közé.