A méz segíti a szervezet méregtelenítését, erősíti az ideg- és az immunrendszert. Antibakteriális és csontképző hatása is van. A legtöbben csak meghűlés, influenza gyógyítására alkalmazzák, tejben vagy teában oldva. Pedig szinte minden bajra orvosság lehet. Alvászavarra, fáradékonyságra, vérszegénységre, kimerültségre, étvágytalanságra, különféle gyulladásokra. Ha valakinek ilyen panaszai vannak, fogyasszon naponta testtömegétől függően három-öt kávéskanál mézet. A ragadós édesség nehezen gyógyuló sebekre, fekélyekre, égési sérülésekre is jó: vékonyan kenjük a sérült bőrre. Az elrágcsált lépes méz a szájüregi fertőzéseket gyógyítja, valamint erősíti a fogínyt. Teában, vízben feloldva megszünteti az orrdugulást. Tartós használata sem károsítja a nyálkahártyát állítja a természetgyógyász.
De nemcsak betegségekre ajánlott a méz. Jó közérzetet ad, javítja a szervezet ellenálló képességét. Főzésnél, sütésnél is alkalmazhatjuk cukor helyett. Ám nem árt odafigyelni, milyen mézet fogyasztunk. Napjainkban ugyanis már ezt is hamisítják. Legjobb, ha közvetlenül a termelőktől vásárolunk. Nem kell félni az ikrás méztől sem, ugyanolyan egészséges, mint az áttetsző, folyékony. És ráadásul biztosan eredeti. Elődeink valószínűleg a rendszeres mézfogyasztásnak köszönhették, hogy náluk szinte ismeretlen volt több olyan betegség, amellyel mostanában milliók küzdenek. Például az allergia.
A propoliszt méhszuroknak is hívjuk. Ezt a tömítő- és ragasztóanyagot a méhek a növények ragadós váladékából gyűjtik össze, és a kaptár repedéseinek betapasztására használják. Viaszt, gyantát, aminosavakat, illóolajakat, nagyon sok ásványi anyagot és flavonoidokat tartalmaz. Erős fájdalomcsillapító és gyulladáscsökkentő hatású, segít a tumorok kialakulásának a megelőzésében állítja a természetgyógyász. Rákos betegeknél kiegészítő terápiaként hasznos. Vírus- és gombaölő, ezért Candida-fertőzésnél szintén jó. Fogyasztható alkoholban feloldva, tinktúraként, de alkalmazható külsőleg, kenőcsként is sérülésekre, fekélyekre. Vese- és májbetegeknek, valamint azoknak, akik az összetevők bármelyikére allergiásak, egyáltalán nem, vagy csak kis mennyiségben adható.
A virágporral csak a pollenre érzékenyeknek kell óvatosan bánniuk. Egyébként mindenkinek ajánlott egy kávéskanállal a porból reggel vagy este, kúraszerűen. Étvágyjavító, segíti az emésztést. Kiváló szellemi és fizikai fáradtság ellen, prosztatagondokra és egyes bőrbetegségekre. Kedvezően hat az idegrendszerre, segíti a vérképzést és erősíti az immunrendszert. Mindez a virágporban található tizennyolcféle ásványi anyagnak, többek között a szelénnek és a cinknek, valamint az aminosavaknak köszönhető. A természetes anyagok között a virágporok a leggazdagabbak fehérjében. Míg a hús tizenhét-huszonhárom, a szója harmincöt-negyven százalék emészthető fehérjét tartalmaz, a virágpor több mint ötvenet.