Osztrákul is tudni kell
A nyelvi nehézségekre minden magyar munkavállalónak fel kell készülnie. Hiába beszél valaki folyékonyan németül, nehézségekbe fog ütközni, ha osztrák kollégáival szeretne zöldágra vergődni. Túlnyomó többségük nem szereti az úgynevezett hochdeutschot beszélni, a Németország és Ausztria között régóta tartó kölcsönös ellenszenv miatt, ezért a külföldiekkel is osztrákul” beszélnek. A sajátságos kiejtés és a dialektusokban teljesen eltérően használt szavak megnehezíthetik a külföldi munkavállaló első heteit.
Ausztriában sem nyúlhat két oldalnál hosszabbra a múltból a jövőbe tartó kronológiai irányt követő önéletrajz. Fénykép csatolása szinte kötelező, a fotó minősége legyen jó, és az öltözet illeszkedjék az állást hirdető cég kultúrájához.
A személyes adatok között a családi állapot feltüntetését is kérik, az önéletrajz többi része megegyezik a Magyarországon elfogadottal (tanulmányok, szakmai tapasztalat, egyéb ismeretek és képességek, hobbi). Különösen fontos azonban, hogy ne legyen lyuk” az önéletrajzban.
Mivel az osztrákok hangsúlyt fektetnek a jelentkezők személyiségére, a hobbiról és a szakmai tapasztalatról szívesen olvasnak hosszabban. Érdemes valamilyen tematikát találni a hobbik között és aszerint feltüntetni, mint például az utazás helyett utazás a volt szocialista országokba”. Ez felkeltheti a kiválasztást végző munkatárs érdeklődését. Az önéletrajzot, csakúgy mint hazánkban, a dátum mellett saját aláírással kell ellátni.
A pontos megszólításon sok múlhat
Kötelező kísérőlevelet csatolni az önéletrajz mellé. A tárgyilagos hangnemben megírt levélben célszerű megindokolni, hogy miért Ausztriában és miért éppen annál a cégnél szeretne dolgozni a jelentkező.
A címzett pontos megnevezése és címeinek felsorolása elengedhetetlen. Az álláskeresőknek feltétlenül ajánlott a kiválasztásért felelős személy
A szakmai tapasztalatokról és a szakmai gyakorlatokról nem kell igazolást csatolni a jelentkezéshez. A diploma vagy más képzések elvégzését igazoló dokumentumok másolatát már az önéletrajzzal el kell küldeni.
A legjobb források
Ausztriában a munkaügyi központokon kívül a Der Standard, Die Presse, a Kronen Zeitung és a Kurier hétvégi kiadásaiban található a legtöbb álláshirdetés.
Az írás teljes terjedelmében a FigyelőNet-en olvasható >>