Magyarországon is terjed az a nézet a vállalatvezetők és HR szakemberei körében, hogy nem mindegy, melyik oktatási intézményben szerezte meg a diplomáját egy munkavállaló. Bár hivatalos preferencialistákat még nem állítanak össze a kiválasztást végzők, nem hivatalosan egyre több vállalatnál létezik ilyen. Éppen ezért az sem mindegy, hogy a második diplomáját hol szerzi meg valaki. Csak azért, hogy legyen, nem érdemes egy gyenge képzést elvégezni.
Másoddiplomát, de ne nappalin
Önmagában a két vagy három diploma megléte semmit sem jelent a munkaerőpiacon. Ha valaki harmincévesen, három diplomával kerül ki a munkaerőpiacra, nem indul nagyobb előnnyel, mint egydiplomás pályakezdő társai mondta el a FigyelőNetnek Cservenyák Tamás, a DBM Hungary Kft. Tanácsadója. Akkor érdemes valakinek továbbképeznie magát, ha már többéves szakmai tapasztalatot szerzett.”
Fazekas Zsolt, a Hill International fejvadász cég ügyvezető igazgatója szerint a második diplomát semmiképpen sem ajánlatos nappali tagozaton megszerezni. Ugyanakkor azoknak a szakembereknek, akik vállalatnál dolgoznak, érdemes az első diplomájukhoz valamilyen gazdasági képzésen is részt venniük.
Nyugat-Európában erre találták ki az MBA képzést, ahol kis csoportokban, esettanulmányokra épülve oktatnak üzleti ismereteket. Magyarországon azonban a nagy létszámú MBA kurzusok terjedtek el, akár kétszázas évfolyamokkal. Ebben az esetben majdnem mindegy, hogy valaki egyetemi másoddiplomát vagy MBA diplomát szerez” mondja Fazekas Zsolt.
Megbízható iskolák
A Budapesti Közgazdaságtudományi és Államigazgatási Egyetem, a Budapesti Műszaki és Gazdasági Egyetem és a Pécsi Tudományegyetem régóta kínálnak kiegészítő, másoddiplomás képzéseket. A munkaerőpiacot ismerő szakértők szerint ezek az intézmények megbízhatók, jól cseng a nevük a munkaadók körében.
A nyelv fontosabb
A több diplománál azonban sokkal fontosabb a használható nyelvtudás. Manapság is előnyt jelent a jó angol, mert bár egyre többen tanulnak, még mindig kevesen beszélik igazán jól, tárgyalási szinten. Ha egy munkavállaló tovább szeretné képezni magát, érdemesebb az angoltudására koncentrálnia, mint új diplomát szereznie” tanácsolja Fazekas Zsolt.
Ugyanígy látja a helyzetet Cservenyák Tamás, aki szerint ma a karrier biztos alapja egy jó diploma és a jó angol nyelvtudás, az összes többi kiegészítő ismeret fűszer, vagyis kellemes plusz. A tudatos karrierépítőknek a diplomahalmozással szemben inkább a munkatapasztalatokra kell koncentrálniuk, mert azok minősége sokkal nagyobb befolyással lehet a kiválasztásra. Önmagában tehát a diplomák száma nem jelent előnyt a munkaerőpiacon.
Mit hoz mégis?
A továbbképzéseknek mégis van járulékos előnyük. A másoddiploma megszerzése közben rengeteg új embert ismerhetnek meg a munkavállalók, új kapcsolatokra tehetnek szert, ami nagyon fontos a későbbi karrierépítéshez és akár az üzleti sikerekhez is” emelte ki a Hill International ügyvezetője. Sok üzletember éppen ezért választja a kiscsoportos MBA képzéseket, mert a 30-35 fős csoport lehetőséget ad a tartós kapcsolatok kialakítására.
Előnyt jelent a több diploma, ha két azonos súlyú” jelölt között kell dönteni. Ebben az esetben annak az irányába billenhet el a mérleg nyelve, akinek több képesítése van” hangsúlyozta Cservenyák Tamás. Ugyanakkor minden más többletismeret is segítségére lehet az állást keresőnek.
Az önéletrajzban feltüntetett több diploma azt is jelzi az új munkaerőt kereső cégnek, hogy a jelentkező figyelmet fordít saját tudásának frissítésére, igénye van a folyamatos fejlődésre, ráadásul önerőből, munka mellett. Ez mindenképpen hasznos a munkavállaló számára” véli Cservenyák Tamás.