Slágerszak a kommunikáció

nlc | 2004. Július 16.
A továbbtanulni szándékozó középiskolások körében trendivé vált az újságíró szakma. A generáció többsége már a világhálóról tájékozódik, és továbbra is élbolyban a gazdasági és a bölcsész pályák.




2003-ban a FISZ Országos Középiskolai Kutatása azt mutatta, hogy a kérdőívkitöltők 47 százaléka egyetemre, 41 százaléka főiskolára készül, és mindössze 8 százalékuk jelentkezik majd mindkét képzési szintre. Idén a felmérésben részt vevő 655 középiskola 34 004, tíztől tizenkettedik osztályos tanulójának már 30 százaléka nyilatkozott úgy, hogy párhuzamosan jelentkezik majd egyetemre és főiskolára is. A korábbi évekhez képest egy másik jelentős változás is megfigyelhető. A mostani felmérés során sokkal többen bizonytalankodtak az érettségi és a felvételi sikerességével kapcsolatban, mint két éve. A fiúk valamivel magabiztosabbak, illetve optimistábbak, mint a lányok, és a végzős évfolyamra járók is biztosabban készülődnek a megmérettetésre, mint a 10. és 11. évfolyamosok.





Kommunikáció az élen

A továbbtanulási stratégiák változását jelzi az is, hogy a fiatalok átlagosan 1,6 pályát jelöltek meg felvételi céljaik között, ami lényegesen több a tavalyi átlagnál. 2003-ban több pályát a kérdőívkitöltők 16 százaléka jelölt meg, és ez az arány idén 44 százalékra nőtt. A legdivatosabbnak idén a kommunikáció bizonyult (26%), mely a bölcsész és a jogi szakmák választásával járt együtt a leggyakrabban. Az idei jelentkezési statisztikák is a szak egyre nagyobb népszerűségét mutatják, hiszen a főiskolai kommunikáció szak 2004-ben a harmadik legnépszerűbb főiskolai képzésnek bizonyult. A túljelentkezés ezen a pályán – a felmérés tanulságai szerint – pedig a következő években, a kétszintű érettségi rendszerében vizsgázók körében tovább nő majd. A gazdasági pálya, mely idáig a toplista élén szerepelt, a 10-12. osztályos diákok körében idén 23 százalékkal a második helyre szorult. A két slágerszakma mellett a bölcsész (18%), az informatikai (15%), a műszaki (13%) és a jogi (12%), művészeti (12%) pályák bizonyultak a legnépszerűbbeknek.





Hódító világháló


A stratégiák mellett a felvételiről való tájékozódásban is változások figyelhetőek meg. Az internetnek ma már kitüntetett jelentősége van a fiatalok körében: a diákok 57 százaléka a világhálóról szerzi az oktatással kapcsolatos információkat. Érdekes, hogy míg a felnőtt lakosság körében a férfiak nagyobb valószínűséggel használják a világhálót, mint a nők, a középiskolásoknál nincsenek nemi különbségek. Sőt évfolyamok szerint sem állapíthatunk meg eltéréseket: a fiatalabbak is ugyanolyan természetességgel keresik az információkat a hálón, mint az érettségizők. Más médiumok esetében azonban már jelentősek az eltérések. A végzős – 12-es – diákok célzottabban, a témára specializálódott lapból tájékozódnak a felvételiről és a kétszintű érettségiről, míg az alsóbb évfolyamon tanulók inkább az általános, közéleti információforrásokat jelölték meg gyakrabban. A tájékozódási források toplistáján második helyen a televízió áll, melyet a napilapok, a rádiók és a magazinok követnek. Oktatással kapcsolatos hírlevelet e-mail címére a továbbtanulni szándékozó diákok ötöde kap. A legtöbben a FISZ Országos Oktatási Hírleveléből tájékozódnak, mely a diákok 9 százalékához jut el, a Sulinet hírlevelét 7 százalékuk, a Felvételi.hu tájékoztatóját 5 százalékuk, míg az Országos Felsőoktatási Felvételi Iroda (OFI) levelét 2 százalékuk kapja.





Ponthatárokról július 20-án


A világhálónak az oktatással kapcsolatos tájékozódásban a felvételi ponthatárokkal kapcsolatban kitüntetett jelentősége van. Ugyanis a nyomtatott sajtót megelőzve, közvetlenül a ponthatárok kihirdetését követően – július 20-án éjjel – a FISZ portáloldalán megtalálhatóak lesznek az idei hivatalos felvételi ponthatárok, melyeket az OFI bocsát rendelkezésre. Az érdeklődők a FISZ oktatási portálról négyféle formátumban tölthetik le az adatbázisokat számítógépükre, illetve pályák szerinti bontásban is megtalálhatják az aktuális adatokat. Aki azonnal értesülni szeretne az eredmények publikálásáról, annak érdemes regisztrálnia a kétheti rendszerességgel megjelenő elektronikus Országos Oktatási Hírlevélre is, ami a megadott e-mail címre érkezik majd, és exkluzív különszámában kizárólag a ponthatárokkal foglalkozik. Aki nyomtatott formában szeretné böngészni a táblázatokat, ezt is megteheti, hiszen július 22-én az Egyenes út az egyetemre felvételi hírújság ponthatárok különszámmal jelenik meg. A FISZ oldalán bárki ingyenesen regisztrálhat a FISZ Országos Oktatási Hírlevelére, illetve térítésmentesen rendelheti meg az Egyenes út az egyetemre felvételi hírújság ponthatárok különszámát.
Exit mobile version