Idén először a Nők Lapja Cafe is csatlakozott a Figyelő-Hewitt Legjobb Munkahely kutatáshoz. A Nők Lapja Cafe internetes szavazása kifejezetten arra kereste a választ, hogy milyen a legjobb munkahely női szemmel. A felmérés eredményét négyrészes cikksorozatban közöljük, amelynek esélyegyenlőséggel kapcsolatos első részét az alábbiakban olvashatjátok.
Van, amikor szeretem, ha nőként kezelnek, és van, amikor nem
Szögi Zoltán, a Nők Lapja Cafe munkapszichológus szak-értője szerint a nőknek szembe kell nézniük a szociálpszichológiából ismert kettős kötés csapdájával. |
Érdekes, hogy a válaszadók szerint nem feltétlenül a férfi főnökök vagy kollégák azok, akik az esélyegyenlőség útjában állnak
A nők között nagyobb a rivalizálás mondja Csaposs Noémi, a Trenkwalder-Multiman karrier-tanácsadója. A férfiakénál látszólag meghittebb női barátságok ellenére a nők csak igen kevéssé képesek szolidárisak lenni egymással. Ráadásul a női rivalizálás kifinomultabb eszközökkel folyik, gyakran szinte észrevehetetlen de annál kíméletlenebb.
A válaszadók több mint egyharmada szerint nincs olyan női kolléganője vagy vezetője, akire szakmailag felnéz. Vagyis a sikeres nő gyakran nagyobb elutasítással, ellenszenvvel találkozik nőtársai körében, mint a férfiak világában. Nemcsak a férfitársadalom által kijelölt láthatatlan üvegplafon eredményes áttörése miatt, hanem mert a sikeres nő által felmutatott magatartásminta a női többség számára keményebb kihívást jelent, hiszen ellene szegül a női sorsról szóló, mélyen a lelkekben gyökerező társadalmi ideológiáknak. A többség ezért inkább betagozódik a hagyományos női szerepelvárásokba, amelyeket meglepően ügyesen és hatékonyan használ a saját céljaik érdekében.
Ám mi történik akkor, ha diszkrimináció éri a nőket? Erőteljesen
A “potenciális pereskedők” között nagyobb arányban vannak a felsővezetők, illetve a tapasztaltabb 35-44 évesek (sőt érdekes módon azok, akik már túl vannak egy váláson). Kevésbé mernének pereskedni azok, akiknek több gyermekük van, illetve akik az 55 év feletti korosztályt képviselik.
Az Esélyegyenlőségi Törvény, amely 2005. január elsején lép hatályba, alapvetően a nők védelmében született: a törvény 16. §-a kimondja, hogy ha az egyenlő bánásmód elvét megsérti egy munkáltató, akkor 50 ezer forinttól 6 millió forint bírság megfizetésére kötelezhető. Bizonyítási kötelezettsége ugyan mindenképp a munkáltatónak van, vagyis a panaszt tevő nőnek csak arra kell várnia, hogy a munkáltató bebizonyítsa ártatlanságát. Hozzá kell tenni, hogy kizárólag abban az esetben jogsértő a felvételi interjún ilyen kérdést feltenni, ha tényleg kizárólag a válasz miatt nem vették fel az illetőt a vállalathoz” emelte ki Dr. Horváth Csilla a Nők Lapja Cafe munkajogász szakértője. |
A diszkrimináció egyik súlyos példája, hogy az állásinterjún még mindig felteszik a nőknek a gyermekei számát és családalapítási terveit firtató kérdéseket.
A felmérésben résztvevők
Magyarországon ilyenkor bevett szokás, hogy a nők a kérdés hallatán inkább füllentenek, csak hogy megkapják az állást. Sok minden mást nem is nagyon tehetnének, hiszen az ilyen helyzetek megszüntetésére létrehozott Esélyegyenlőségi Kormányhivatal munkatársai azzal nyújtanak segítséget egy nőnek, hogy hallgatásra ösztönzik, és eltanácsolják attól, hogy jogi elégtételt követeljen. A sajtóosztály hivatalos és pozitív álláspontjának meghallgatása után megkerestük az információs irodát, ahol elméletileg tényleges segítséget nyújtanak a nőknek, de ott már jóval kevésbé voltak segítőkészek a munkatársak. Szerintük egy ilyen interjúkérdésre egy nőnek nem kell válaszolnia, bár igaz, hogy ez erősen csökkentheti esélyeit az állás elnyerésére.
Ha pedig ezek után azzal a gyanúval fordul az irodához, hogy a családi állapotot firtató kérdésre adott válasza miatt nem vették fel a vállalathoz, a kormányhivatal alkalmazottai csak annyit válaszolnak: ez nem biztos”, továbbá arra biztatják a panaszost, hogy
A Figyelő-Hewitt Legjobb Munkahely kutását a FigyelőNet online felmérése is kísérte, mely |
Egy HR-szakember szerint egyébként eleve hiábavaló a munkáltató részéről ilyen kérdést feltenni, mivel a nő feltehetően nem fog igazat mondani családalapítási terveiről, vagy akár a gyerekeit is letagadja. Ha ugyanis már bekerült egy munkahelyre, kockázat nélkül bejelentheti, hogy mégis teherbe esett.
Cikksorozatunk jövő pénteken megjelenő következő részében a családközpontú munkahelyekről olvashattok.