Nem kapkodni!
Nagyon sok pályakezdő beleesik abba a hibába, hogy mindenféle területen, akár érettségivel ellátható munkákra is elküldi pályázatát mondja Kiss Gabriella karrier-tanácsadó. Az álláskeresést pedig még ilyen ínséges időkben sem célszerű elkapkodni.” Az első munkahelyen ugyanis érdemes legalább két évet eltölteni, mivel a munkáltatók nem szeretik az úgynevezett job hoppereket, magyarul vándormadarakat, vagyis azokat a munkavállalókat, akik túl gyakran ugrálnak a munkahelyek között.
Kiemelten fontos a pályakezdők esetén a tudatosság, az álláskeresés megtervezése, a saját preferenciák tisztázása, a felkészülés a kiválasztási folyamatra. Ez a tudatos hozzáállás sokkal döntőbb az ő esetükben, mint más álláskeresőknél, ezzel tudják valamelyest csökkenteni lépéshátrányukat.
Várható interjúkérdések A pályakezdőknek az interjún van igazán esélyük arra, hogy bebizonyítsák: ők a legmegfelelőbbek az állásra. Részletesen mesélhetnek eddigi feladataikról, kifejthetik, hogy miben fejlődtek azok során. Sőt, az interjúztatók ezt el is várják tőlük. Vannak olyan interjúkérdések, amelyeket tipikusan friss diplomásoknak tesznek fel: Miért az adott egyetemet vagy főiskolát végezte el? Mennyire volt tudatos a választása? Ha félbehagyott valamit, azt miért tette? Mi volt a kedvenc tantárgya? Miért? Rendszeresen bejárt az órákra? Miért nem, vagy miért igen? Csinált mást az iskola mellett? Ha nem, akkor miért nem? A szülők tartották el, vagy saját lábán állt? Milyen társadalmi (például diák-önkormányzati) funkciókat vállalt az egyetemen/főiskolán? |
Mindent felsorolni!
Nagyon ritka Magyarországon, hogy egy pályakezdő érdemi munkát tudjon végezni diplomája megszerzése előtt. Éppen ezért a munkáltatók szemében még az sem hátrány, ha valaki akár a szórólap-osztogatást is felsorolja a munkatapasztalatai között önéletrajzában mondja Kiss Gabriella. – Ezzel ugyanis azt tudja jelezni, hogy terhelhető, nem fél a munkától, már a tanulás mellett is fontosnak tartotta, hogy dolgozzon, hogy kiegészítse zsebpénzét, esetleg eltartsa magát.”
Nem beszélve arról, hogy az egyes munkák a személyiségről is árulkodnak. Ha valaki babysitterként külföldön próbált szerencsét, arról a cégek munkatársai már tudni fogják, hogy kitartó, alkalmazkodóképes, megállta a helyét egy idegen kultúrában, miközben kizárólag magára számíthatott. “A munkaadók nem becsülnek le semmilyen tapasztalatot pályakezdők esetén” szögezi le a karrier-tanácsadó.
Az egyetemi, főiskolai tanulmányokat is érdemes projektszerűen bemutatni, a nagyobb házi dolgozatokat és csoportmunkákat is megemlíteni a motivációs levélben. Szintén mindenképpen megemlítendőek a diákszervezetekben vállalat munkák. Ezekből a cég munkatársai rögtön tudhatják, hogy a pályázó jó csapatjátékos, hozzászokott a közös feladatvégzéshez, bírja a sok munkát, kezdeményező, és érdeklődik a környezet iránt.
Szögi Zoltán, munkapszichológus szakértőnk oldala »
A teljes cikket elovashatod a FigyelőNet oldalán »