Elvakítás után gyors lebukás
A jelentkezők leggyakrabban azt hangsúlyozzák a felvételi interjún, hogy kreatívak, jó csapatjátékosok, és kihívásokra vágynak. Ez nem véletlen, hiszen ezek a tényezők a legtöbb álláshirdetésben az elvárások között szerepelnek” mondta el Kiss Gabriella, karriertanácsadó, az Aim to Please személyzeti tanácsadó iroda vezetője. Ha azonban a felvételiztető tovább kérdez, hogy mit is jelent a pályázó számára a kihívás, azt már nem tudja pontosan megfogalmazni.
Cservenyák Tamás, a DBM karriertanácsadó iroda munkatársaként úgy látja, hogy az álláskeresők leginkább a tárgyalóképességük, kreativitásuk, eredményorientáltságuk és vezetői képességeik értékelése során hajlamosak a túlzásokra. Ez később azonban visszaüt, hiszen önmaguk túlértékelése után a legkönnyebb lebukniuk: az eredményorientáltság kihangsúlyozása után sokan nem tudnak két olyan könnyen megfogható és megfogalmazható példát mondani, amelyet saját eredményüknek tekintenek.
Téma köré gyűjtött válaszok
Bármennyire is szabadon értelmezhetőek a felvételi interjún elhangzó kérdések mint például a tipikus három jó és rossz tulajdonság kérdés -, a pályázóknak nem szabad elfelejteniük, hogy minden kérdés a munkakörre való alkalmasság kiderítését célozza. Így az adott válaszoknak mindig azokra a témákra kell irányulniuk, hogy a jelentkező milyen munkaerőnek, milyen munkatársnak, illetve milyen beosztottnak tartja magát.
Könnyen el lehet kerülni az öntömjénezés gyanúját, ha a jelentkező más szájába adja jó és rossz tulajdonságainak megfogalmazását. Vagyis főnöke, kollégái, barátai véleményét hangoztatja, mikor és miért dicsérték meg, vagy esetleg miért marasztalták el” emelte ki Kiss Gabriella. Ezt a taktikát az önmagukat reálisan látó álláskeresők is alkalmazhatják, mivel kevés ember tud szeretetteljesen és természetesen beszélni önmaga pozitív tulajdonságairól.
A másik jó módszer a felvételiztető szimpátiájának felkeltésére a felkészültség és a kérdezés. Legjobban azok a jelentkezők szerepelnek az interjún, akik átgondolták, saját személyiségük és szakmai tapasztalataik mennyire felelnek meg a meghirdetett munkakörnek, valamint információkkal rendelkeznek a cégről, a piacról és az ágazatról” véli Cservenyák Tamás. Ők általában már meg is tudják fogalmazni a vállalattal vagy a pozícióval kapcsolatos véleményüket, és mindig feltesznek néhány kérdést.
Azonban a kérdésekkel is csínján kell bánni. Mindkét szakértő szerint elvárás a pályázókkal szemben, hogy érdeklődjenek, vagyis releváns kérdéseket tegyenek fel, ugyanakkor a túl sok kérdés azt az érzést kelti az interjúztatóban, hogy az álláskereső át akarja venni az irányító szerepét.
A teljes cikket itt olvashatod! »