Egy őszinte ember |
Corinne Maier talán az első, aki nagy nyilvánosság előtt is kimondja, amit milliók gondolnak: csak azért dolgozik, hogy meg tudjon élni valamiből. Amikor ezt egy konferencián nyíltan elmondta, döbbent csend állt be a teremben. |
Belülről bomlasztani csak diszkréten
Egyszerű összefoglalni Maier mondanivalóját: már senki sem hisz a nagyvállalatokban, a munkahelyére senki sem második otthonaként gondol, senki sem hisz abban, hogy a profit által hajszolt elkötelezett munka bármilyen módon is megérné az alkalmazottaknak. A középvezetői szintig eljutott beosztottak frusztráltak, és túlképzettek a saját munkájukhoz képest.
A provokációnak szánt alcímek (például: “A nagyvállalat nem humanista” vagy Vállalati kultúra? Micsoda hülyeség!”) mellett Maier az egyik fejezetben azt is megmagyarázza, hogy a nagyvállalatnál dolgozók miért nem kockáztatnak semmit, ha gyakorlatilag nem dolgoznak, csak lógnak a munkahelyükön. A franciaországi elitizmusnak köszönhetően a nagynevű iskolákban végzettek eltorlaszolják a karrierutakat. Egy átlagos” ember legfeljebb a középvezetői szintig juthat el, felsővezetői pozíciókra eleve csak bizonyos diplomákkal van esély. Éppen ezért teljesen mindegy, hogy mennyire keményen dolgozik valaki, úgysem juthat el a hierarchia csúcsára.
A szerző ezért diszkrét, belülről való bomlasztásra szólít fel. A pénzre ugyanis mindenkinek szüksége van, botorság lenne hát felmondani. Ehelyett akták és iratok nélkül kell távozni a munkaidő letelte után. Érdemes a teljesen haszontalan tanácsadói vagy szakértői állásokat megpályázni. Minél haszontalanabb a munka, annál nehezebb számon kérni”.
Tétova szárnypróbálgatás
Ilyen nagy támadás már régen nem érte a francia nagyvállalatokat. A könyv mégsem tekinthető igazi, alternatív világrendet megfogalmazó műnek. Inkább csak őszintén kezeli azokat a gondokat, amelyekről ugyan mindenki tud, és amelyeket mindenki érez, de még barátai előtt sem szívesen vall be senki. Ilyen szempontból a globalizáció-kritikus mozgalommal szemben Maierről nem mondható el a radikalizmus. Ő nyíltan vállalja, hogy két gyereke miatt valahogy gondoskodnia kell a betevő falatról, és kizárólag ezért dolgozik félállásban vezető alkalmazottként egy nagy konszernnél.
Slussz, poén
Ezek után nem meglepő, hogy az EdF felsővezetése fegyelmi eljárást kezdeményezett az alkalmazott ellen, aki szerintük rossz hírét keltette a vállalatnak. Ám a hírt felkapták a nyár végi uborkaszezontól szenvedő újságírók, így Maier a mai napig kényszerűen megbecsült alkalmazottja maradt a vállalatnak – ráadásul könyve jobban fogy, mint valaha.