Az életmód kialakításában így az elhízásban is a nevelés igen fontos szerepet játszik. Lássuk, mire figyelj, ha nem akarod, hogy gyermeked túlsúllyal küzdjön!
1. Mutass példát!
A kisgyerek egyrészt azt eszi, amit a szülei elé tesznek, másrészt azt tanulja meg, amit a felnőttektől lát. Tehát ha hizlaló, finomított cukorral, fehér lisztből készült, értékes tápanyagokban és rostban szegény élelmiszereket kap például csipszet, fehér kenyeret, sült krumplit, édességeket, cukros üdítőket , akkor ezekhez fog hozzászokni. Másik nagy hiba, amikor étellel jutalmazunk, vigasztalunk és szórakoztatunk egy gyereket, ebből ugyanis ő azt tanulja meg, hogy az élet minden területére megoldást jelent az evés, legyen az öröm, bánat, magány, unalom vagy stressz.
Mit tegyél?
Ne feledkezz meg a példamutatásról! Ha egészséges ételeket eszel, és a csemetédet is ehhez szoktatod, máris sokat tettél érte!
2. Okosan etesd!
Amerikai kutatók megállapították, hogy a kisbabák 10-12 hónapos korukig a szükségletüknek megfelelően esznek, ezután azonban jelentős részük elkezd 10-15 százalékkal többet enni a kelleténél. Ennek az az oka, hogy a rossz étkezési szokások és a túletetés hatására kezdik elnyomni az agy természetes éhség-jóllakottság jelzéseit, és akkor is esznek, ha nem éhesek, és akkor sem hagyják abba, ha már jóllaktak.
Mit tegyél?
Lásd be, és figyelmeztesd rá a nagymamákat is: nem akkor tesznek jót a gyerekkel, ha állandóan édességgel tömik, és dugig rakják a hűtőt mindenféle finomsággal! A túlzott kényeztetés az egészség rovására mehet!
3. Szoktasd mozgásra!
Mivel a zsírsejtek száma kisgyerekkorban alakul ki, ezért jóval nehezebb dolguk van azoknak, akik már óvodásként és kisiskolásként jó sokat fölhalmoztak belőle. Annak a gyereknek, aki minden szabadidejében a tévé és a számítógép előtt ül, nagyobb az esélye, hogy túlsúlyos felnőtt váljon belőle. Kutatások mutatják, hogy akivel gyerekkorában nem kedveltetik meg a testmozgást, később egyre nehezebben szánja rá magát a sportolásra.
Mit tegyél?
A matek, angol, informatika különórák mellett a sport is férjen a gyerek idejébe! A rendszeres testedzés mellett a szellemi terhelést is jobban bírja majd, és a zsírpárnáknak sem lesz idejük felhalmozódni!
További hasznos tippeket itt találsz»