Tévhit, hogy a kismértékű elhízás nem veszélyes az egészségre!
Már néhány kiló felesleg esetén többet kell mozogni, s hozzáfogni az átgondolt diétához tanácsolja dr. Császár Albert belgyógyász professzor. Harmincöt év felett mindkét nemnél lassul az anyagcsere. Emiatt évente negyed-fél kilóval gyarapszik az is, aki nem változtat korábbi evési és testmozgási szokásain.
Korábban a BMI, a testtömegindex nyújtott segítséget a magasságunkhoz ideális súly kiszámításához. Manapság az orvosok inkább a has körfogatát vizsgálják. Kortól, magasságtól és testalkattól függetlenül a nők derékbőségének nyolcvannyolc centiméter alatt kell lennie, míg a férfiak százkét centiméteres haskörfogat felett számítanak elhízottnak.
Ismeretes, hogy az elhízásnak két típusa van: a körte és az alma. Míg az előbbinél a csípő tájékára megy a plusz súly, az alma típusú elhízásnál a hasra rakódnak a kilók. Ez utóbbi hordozza a nagyobb veszélyt, ugyanis ekkor a zsigerekben is felszaporodik a zsír, amely növeli az infarktus rizikóját, magas vérnyomásra, agyvérzésre, cukorbetegségre, magas vérzsírszintre hajlamosít, illetve egyes rákfajták kialakulásának veszélye is fokozott magyarázza a professzor.
A menopauza idején gyengül az erek és a szív rugalmassága, terhelhetősége, fokozódik a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata.
Az elhízott nőknél gyakori magas vérnyomás, a megemelkedett koleszterinszint és cukorbetegség együttesen metabolikus szindrómának nevezett fokozott kockázatot jelent. Ha a beteg a tüneteket, amelyeket ekkor tapasztal először életében, kizárólag a változókornak tulajdonítja, és nem fordít rájuk kellő figyelmet, azzal szükségtelenül nagy kockázatot vállal. Akinek kezd elmaradozni a havi vérzése, még ha egyelőre nincs is panasza, kétévente jelentkezzen szűrővizsgálatra a háziorvosánál. A lakóhelyhez legközelebbi menopauza-ambulancián is felmérik a klimaxos problémákkal jelentkezőknél a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. A veszélyeztetett nőket kardiológiai szakrendelésre irányítják, hogy ott megfelelő kezelést kapjanak mondja dr. Császár Albert.
A szakorvos szerint a diétázást és a testmozgást is fokozatosan ajánlatos elkezdeni. A fogyókúrás étrend összeállításánál alapszabály: a tápanyagok egészséges arányait tartsuk meg. Nem szabad a végletekbe esni! Míg a vegetáriánusok fontos zsírsavakhoz nem jutnak hozzá, a túl sok húst és kevés növényi eredetű táplálékot fogyasztóknál súlyos vitaminhiány léphet fel.
A testmozgást is alaposan meg kell tervezni. A szakorvosok ma már nem a futást, kocogást, hanem a dinamikus sétát ajánlják napi testmozgásnak, de a sérülések kivédése végett szigorúan csak alapos bemelegítést követően.
A jobb anyagcsere hatására vékonyodik a narancsbőrt okozó, felszaporodott zsírréteg. A test érezhetően ruganyosabb, feszesebb lesz, és a sok nőt zavaró egyenetlenségek jelentősen csökkennek biztat a professzor.