Kínos kórságaink

nlc | 2005. Június 05.
Általában nem okoz gondot olyan panaszokról beszélni, mint a fej- vagy a fogfájás. De ki vallaná be szívesen, hogy lábgombája vagy aranyere van? A félelmek eloszlatása érdekében most áttekintjük a leggyakoribb, tabunak számító rendellenességeket, valamint kezelésük lehetõségeit.





Mit rejt a szandál?

A lábgomba a nedves, meleg, sötét helyeket kedveli, terjedéséhez ideálisak a feltételek az uszodákban, szaunákban, zuhanyzókban. A szűk cipő, a rossz minőségű, műszálas zokni, az izzadó láb és a legyengült ellenálló képesség mind-mind kedveznek a gombák szaporodásának.

– Tünetek: Viszkető láb, hámló bőr. Először általában a negyedik és az ötödik lábujj között jelentkezik, itt ki is repedhet a bőr, később a gomba átterjed a többi lábujjközre, majd a talpra és a lábkörmökre.
– Diagnózis: A bőrgyógyász ránézésre is felismeri a lábgombát. Súlyosabb fertőzés esetén elkelhet egy mikroszkopikus vizsgálat az eredményes gyógymód meghatározásához.
– Kezelés: Recept nélkül is kapható krémekkel és spraykkel szorítható vissza a megjelenés kezdetekor. A komolyabb fertőzés tablettákkal kezelhető.
– Amit tehetsz: Fürdés után alaposan töröld szárazra a lábujjközöket, kerüld a műbőr cipőket, uszodában, szaunában ne feledkezz meg a papucsról!


Gondok az intim tájakon

75 százalékunk legalább egyszer találkozik vele, 5-10 százalékunk pedig rendszeresen szenved a visszatérő fertőzéstől. Gombák az egészséges hüvelyben is előfordulnak, a tejsavbaktériumok azonban megakadályozzák kóros elszaporodásukat. A szokásostól eltérő körülmények esetén azonban – terhesség idején, fogamzásgátló vagy antibiotikum szedésekor – túlsúlyba kerülhetnek.

– Tünetek: Bőrpír és duzzanat a szeméremajkakon, váladékozás, viszketés. A tartósan fellépő fertőzés a petevezeték, a húgyhólyag vagy a vese bakteriális fertőzésének kialakulását is okozhatja.
– Diagnózis: A nőgyógyász kenet alapján állapítja meg a betegséget.
– Kezelés: Krémek, hüvelykúpok hatékonyak a betegség kezelésében, makacs fertőzésnél gyógyszert is felír az orvos. Rendszerint három nap után már enyhülnek a panaszok.
– Amit tehetsz: Természetes anyagokból készült fehérneműt viselj, amit 60 Celsius-fokon moss. Ne fogyassz túl sok édességet, hiszen a gombák terjedésének kedvez a cukorfogyasztás. A rostokban gazdag étkezés erősíti a hüvelyflórát. Ha mégis úgy érzed, hogy a hüvely egyensúlya felborult, helyezz fel néhány órára egy élőflórás joghurttal átitatott tampont, amely elősegíti az egészséges tejsavbaktériumok termelődését.


Keserű szájízzel

A kellemetlen szájszag – a higiéniás okokon kívül – számos betegségre utalhat. Ilyen lehet a fogínygyulladás, a fogszuvasodás, az anyagcsere-betegségek, a gyomor, valamint nyelőcső panaszai, a cukorbetegség vagy a koponya melléküregeinek gyulladása, de idegeskedés, stressz is okozhatja. A korábbinál erősebben jelentkező tünet esetén ajánlott orvoshoz fordulni.

– Tünetek: A szájból jövő kellemetlen szag, rossz szájíz.
– Diagnózis: A fogorvosi vizsgálat során gyorsan kiderül, hogy a nem megfelelő szájápolás áll a háttérben, vagy esetleg más egészségügyi probléma okozza a panaszt.
– Kezelés: Átmeneti megoldásként segíthet a legalább napi kétszeri fogmosás fluoridtartalmú fogkrémmel, majd egy fogásznál tett látogatás, aki eltávolíthatja a fogkövet, lepolírozza a fogakat, megszünteti a fogakon keletkezett réseket. A fogszuvasodás, fogínygyulladás kezelésével is megszüntetheti a szájszagot. Ha azonban a tünetek továbbra is fennállnak, a háziorvos felkeresése is javasolt.
– Amit tehetsz: Garantáltan hatásos és gyors módszer, ha naponta háromszor zsályateával öblíted ki a szádat. Leheletfrissítők, szájvizek, mentolos, cukormentes cukorkák és cukormentes rágógumik gyakori használatával is megakadályozhatod a kellemetlen tünet kialakulását.


További kínos kórságokról itt olvashatsz»

Exit mobile version