A művészetterápia más, mint amikor egy művész szorul kezelésre. Azok a betegek vesznek részt a gyógyfoglalkoztatáson, akik ilyen irányú képzettséggel nem rendelkeznek mondja dr. Danics Zoltán főorvos. A csoportokat vezető képző- és iparművészek azokat szólítják meg, akik késztetést éreznek az alkotó munka iránt. A művek lehetőséget adnak a kapcsolatteremtésre olyan betegekkel, akik verbálisan (szavakkal) nem nyílnak meg. A lelki jelenségek kivetítése képekben, megformálása tárgyakban gyógyító hatású lehet. Vizsgálatok bizonyítják, hogy a rehabilitáció részeként végzett foglalkoztatás eredményeként ritkulnak a visszaesések, és önállóbb életvitelre lesznek képesek a betegek.
A gyógyfoglalkoztatás vezetője, Anginé Szántó Ibolya, huszonkét éve dolgozik az intézetben.
Nehéz szakma, de ezt tanultam, ez érdekel, és bármilyen fárasztó, szeretem a munkámat. Mindig gondot jelentett, hogy a hosszú kórházi tartózkodás tétlenségre ítélte a beteget. Az unalom az egyik legnehezebben elviselhető állapot. Különösen a pszichiátriai betegek esetében, akiknél a semmittevés lehetőséget ad a visszasüllyedésre, a világtól való elszakadásra, a magányba zárkózásra. Korábban a borítékragasztáson kívül más lehetőség nem igen akadt. Ezért igyekeztünk tartalommal, örömmel végezhető tevékenységgel megtölteni a kórházi heteket. Hivatásos képző- és iparművészeket sikerült megnyerni a foglalkozások vezetésére. Bocz Beáta, Csorba Simon, Kerezsi Gyöngyi és férje, Kertész Géza, Komáromi Erzsébet Katalin, Manninger Mária segítségével változatos műfajokban próbálhatják ki tehetségüket betegeink. A szükséges anyagok és eszközök beszerzéséhez a Gyógyfoglalkoztatásért Alapítvány nyújt támogatást. Az elmúlt években több kiállítást rendeztünk, szép sikerrel. A közönség is elfogadja ezeket az alkotásokat, felfedezi az értéküket, és ez fontos visszajelzés. Hiszen a rehabilitáció célja: a kreativitás megőrzése, kibontakoztatása, a munkaképesség helyreállítása, a visszaesés megelőzése, felkészítés az önálló életvezetésre. Bár a környezet nem ideális, hiszen egy sivár helyiségben vagyunk 1996 óta, a betegek mégis szívesen járnak ide. Azt mondják, itt a fal is szereti őket.
Valósággá vált álmok
Magától értetődőnek tekintjük, hogy az alkotás tükrözi az alkotó személyiségét mondja dr. Németh Attila pszichiáter, a Nyírő Gyula Kórház osztályvezető főorvosa. Ismert, hogy számos alkotóművész szenvedett pszichés betegségben. A lélek betegségei befolyásolják, ám nem feltétlenül rontják az alkotómunkát. A kreatív tehetség és a pszichiátriai betegség nem egymást kizáró tényező. Az ilyen betegek között is ugyanannyi ha nem több tehetség van, mint az átlagnépességben. Csak nekik nehezebb kivívni az elismerést, mert kevésbé tudják képviselni az érdekeiket. Ebben szeretnénk segíteni őket.