A diabétesz olyan állapot, amely ha egyszer kialakult, egész életén át kíséri a beteget. Ilyenkor a szervezet nem képes a táplálékból nyert szőlőcukrot (glukózt) hasznosítható energiává alakítani, ezért a vércukorszint folyamatosan a normál érték fölött van. Két kanadai kutató, Frederick Banting és Charles H. Best 1921-ben fedezte fel az inzulint, eddig az időpontig a cukorbetegek gyógyíthatatlanok voltak. Amikor a hasnyálmirigy érzékeli a táplálékkal bevitt cukrot, a béta-sejtek inzulin hormont kezdenek termelni. Amennyiben ezeknek a sejteknek a működése valamiféle zavart szenved, a cukor a vérben koncentrálódik.
Többféle is létezik
A betegség, kialakulását tekintve, több csoportra osztható.
Az I-es típusú, más néven fiatalkori cukorbetegségnél a hasnyálmirigy inzulint termelő béta-sejtjei elpusztulnak, ezért a szervezetben nincs jelen az életfontosságú hormon. Általában gyermek- vagy serdülőkorban hirtelen, radikális tünetekkel jelentkezik, gyógyítására csak a rendszeresen adagolt inzulin jelent megoldást. A betegek 10 százaléka ebbe a csoportba tartozik.
A II-es típusú, más néven időskori cukorbetegség jellemzően felnőtt korban jelentkezik. Kialakulásában az egészségtelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód jelentős szerepet játszik. Ezt a típust alapvetően életmódváltással lehet orvosolni, ám ha túl későn ismerik fel a bajt, a béta-sejtek kimerülése miatt a betegnél kialakulhat az I-es típusú cukorbetegség, amellyel már inzulinkezelésre szorul. A II-es csoportba a cukorbetegek 90 százaléka tartozik.
Vércukor-értékek
Normál érték Étkezés után két órával: 7,8 mmol/l alatt Cukorbeteg érték |
A fentieken kívül a különböző gyógyszerek például hormonkészítmények által kiváltott, vagy hasnyálmirigy-gyulladás következményeként kialakult cukorbetegség is előfordulhat, ám ezek előfordulási aránya elenyésző.
Intő jelek
A lakosság megközelítőleg tíz százalékát érintő, számos esetben túl későn diagnosztizált, súlyos szövődményekkel járó, II-es típusú cukorbetegséggel tanácsos érdemben foglalkozni, legfőbbképpen azért, mert kialakulása egészséges életvitellel megelőzhető.
Ha ezekből a tünetekből többet is észlelsz magadon, érdemes megméretned a vércukorszintedet, amit megtehetsz a narancssárga felkiáltójellel ellátott patikákban, vagy a háziorvosodnál.