Egész évben születésnap

nlc | 2006. Január 05.
Mint annyi honfitársunk, a Családi Lap is a Ratkó-korszak szülötte. Az egészségügyi miniszter különösen szívén viselte a családok egészségének megóvását szolgáló lap ügyét. Igaz, a "családi" jelzõ ekkor még hiányzott az újság címébõl, hiszen a Vöröskereszt hivatalos lapja a szervezet nevét viselte 1951-tõl 1957-ig.

A legendás kezdetek idején még jelentős szerep jutott az aktuális társadalmi propagandának. A Képes Híradókból az olvasók nyomon követhették a mindennapok történéseit. Megtudhatták, hogy a Telefongyár Táncsics brigádja gondját viseli betegeskedő kolléganőjük kisfiának, és hogy a túrkevei Vörös Csillag Termelőszövetkezet asszonyai kilenc új gulyáságyúval szállítják az ebédet a mezőn dolgozó férfiaknak. Az egy forintért árusított, jellegzetes barna színezéssel nyomott lapban ugyanakkor máig fontos és helytálló egészségügyi szaktanácsok kaptak helyet. A manapság divatos „sztárok egy napja” formula helyett az agyondédelgetett kisiskolás, Évike fotókba foglalt napirendjébe pillanthatott bele az olvasóközönség, meggyőző bizonyítékokat kapva arra, hogy a helytelen nevelés milyen veszélyeket rejthet magában.

Keressük Annát!


A lap 1961 márciusában mutatta be olvasóinak a mosolygós szemű diáklányt, Kapcsos Annát. Az óbudai Árpád Gimnázium színjeles, tizenhat éves tanulója tanári pályáról, jó férjről és külföldi utazásokról álmodozott akkoriban. Vajon hogyan alakult az élete? Szerkesztőségünk várja jelentkezését!
e-mail címünk:
csaladilap@sanomabp.hu
A hatvanas évek második felében szelídült az ideológiai vonal, de még nagyobb teret kaptak a kisgyermekes édesanyáknak szóló írások. Az akkori munkatársak már nyíltabban boncolgatták például a frigiditás kérdéseit. A családi élet szépségeit bemutató történetek sorozatában azt latolgatták, elválnak-e Kovácsék. Az átmenetileg nagyobb formátumúra, és némileg színesre váltott újság továbbra is remek ötleteket adott a ház körüli kreativitáshoz: a subamintával díszített ruhadarabok készítéséhez éppúgy, mint a vitamindús télvégi főzőcskézéshez. No és persze a mozgáshoz, melyet igazán testre szabva kapott az olvasó. Külön torna dukált a háziasszonyoknak, a lábadozóknak, az iskoláskorúaknak és a kövéreknek.

A nyolcvanas évek elején már lazító, stresszoldó gyakorlatok is helyet kaptak a rovatban. Elvétve bár, de megjelentek a színes fotók. Igaz, a címlapok ekkor még nem igényeltek sztárokat. Az újság barázdált arcú, napon sütkérező nyugdíjas portréjával is kelendőnek bizonyult. Az első közismert interjúalanyok egyike, az olimpiai bajnok dr. Hegedűs Csaba sem a magánéleti titkairól, hanem a véradással kapcsolatos élményeiről beszélt.

Mire a századvég utolsó évtizede beköszöntött, színesben láthattuk az egész világot, így a Családi Lapot is. Új témák és rovatok egész sora kapott szabad teret a természetgyógyászattól kezdve a horoszkópokig. Elkészültek az első, igazi sztárinterjúk Adamis Annával, Bubik Istvánnal, Frajt Edittel, és másokkal. A korabeli kollégák még potom százhúsz forintért ajánlottak diétás menüt, ugyanakkor egyre sűrűbben írtak kulcsos gyerekekről, depressziós problémákról, és az immunrendszer betegségeiről.

A 2006. esztendő küszöbéről visszatekintve egy dologban biztosak lehetünk: kifejezetten hasznos lehet, ha időnként egy szusszanásnyira a múltba révedünk. S hogy mi a tanulság a jelenünkről? Legkésőbb négy év múlva, a hatvanadik évfordulón az is kiderül.

Exit mobile version