Van, aki kifejezetten kedveli a klimatizált helységet, és olyan is akad, aki inkább csak elviseli, mintsem direkt élvezné a lehűtött levegőt. Azonban azt mindannyian tudjuk: bizony vannak veszélyei a légkondicionálónak.
Hogyan működik és milyen tüneteket okozhat?
Jó tudni, hogy a légkondi nem friss levegőt fúj a helyiségbe, hanem ugyanazt hűti, forgatja és szűri. Ebben a zárt levegőhűtő rendszerben könnyen elszaporodnak a baktériumok, a vírusok és a gombák. A berendezés szűrőrendszerének elsődleges funkciója, hogy a szűrőn telepedjenek meg a levegőből kiszűrt anyagok, és ne jussanak vissza a keringtetett levegőbe. Abban az esetben, ha nem cserélik a szűrőt, illetve évente minimum egyszer nem tisztítják át alaposan a készüléket, a szennyeződések, betegséget okozó anyagok, végső esetben a fertőzött levegő visszajut és a belső térben kering. Mindez súlyos légúti megbetegedésekhez vezethet, melynek tünetei hasonlítanak a tüdőgyulladás szimptómáihoz:
fáradságérzet
fejfájás
teljesítménycsökkenés
étvágytalanság
láz
verejtékezés
izzadás
A légkondival hűtött szoba levegője rendszerint kiszárad, ez okozhat fejfájást, szédülést, kimerültséget, légzési panaszokat, légszomjat, valamint a szem és a nyálkahártyák (torok, orr) szárazsága is tapasztalható. S ha már a szárazságról van szó, a bőr is gyakran megsínyli a klíma hűs levegőjét. Sokan ízületi fájdalmakra is panaszkodnak, illetve előfordulhat megfázás is, ha a külső magas hőmérsékletről érkezünk a nagyon lehűtött helységbe.
Hogyan védekezz?
Az előzőekből kiderül, hogy valóban az egészséged múlhat azon, hogy akár otthon, akár a munkahelyen felszerelt klímát rendszeresen karbantartatod, évente legalább egyszer szűrőt cseréltetsz rajta, valamint egy alapos tisztításnak is alá veted.
Tippjeink:
gondoskodj a mérsékeltebb hűtésről
ne ülj a klímából kiáramló hideg levegő útjában
igyál sok vizet
rendszersen hidratáld a bőrödet
az irodában a könnyű nyári öltözetet egészítsd ki egy harisnyanadrággal, illetve vékony kardigánnal
szellőztess rendszeresen
napi egyszer pár percre menj ki a szabad levegőre és szellőztesd ki a fejedet, tüdődet
Ha kontaktlencsét viselsz, vagy hajlamos a szemed a kiszáradásra, legyen nálad műkönny
A kánikulában csökken a reakcióidő és a koncentráció. A klimatizált helységben mindez nem probléma. Az ideális hőmérséklet nagyban fokozza a hatékonyságot, vagyis segíti a munkavégzést. A nagy melegtől fokozódik a test párolgása, ez kellemetlen közérzetet okozhat. A légkondicionáló ezt a kényelmetlenséget is feledteti.
A meleg kedvez a vírusoknak Azt hihetnénk, hogy a vírusos megbetegedések inkább az őszi, téli időszakra jellemzőek. Ez azonban tévedés! Vírusok most is bőven vannak, hiszen a magas hőmérsékleten kiválóan érzik magukat. Hogy megbetegít-e az attól függ, hogy milyen állapotban van az immunrendszered. Tehát, ha egy vírusos beteg rád tüsszent nem feltétlenül kapod el. Ha folyamatosan ügyelsz a szervezet védekező rendszerének erősítésére, akkor kisebb az esélye annak, hogy megbetegszel. Sportolj, étkezz egészségesen, ügyelj a vitamindús és ásványi anyagokban gazdag táplálkozásra, pihenj sokat és lehetőleg kerüld a stresszt. A legjobb megelőzés az immunrendszer folyamatos erősítése! Ha azonban levertnek, erőtlennek érzed magad, fáj a fejed és a torkod, illetve folyik az orrod, netán hasmenéssel, hányással és magas lázzal küzdesz, valószínű elkaptad a vírust! |