A következőkben sorra vesszük az internet gyermekekre káros veszélyforrásait, és megoldást kínálunk e problémákra.
Lánclevelek és vírusok
Nem árt azonban tudni, hogy a vírusok készítői a kártékony programokat gyakran vonzó külsőbe csomagolják. A fiatalok így a kedvenceikről készült képekkel, videókkal és képernyővédőkkel együtt vírusokat és kémprogramokat is továbbíthatnak egymásnak.
Az első teendő tehát, megakadályozni a potenciálisan kórokozókat tartalmazó programok számítógépre telepítését. Ezt úgy teheted meg, ha gyermekeidnek csak korlátozott hozzáférést engedélyezel a családi számítógépen.
Ha Vezérlőpultban, a Felhasználói fiókok menüpont alatt korlátozott hozzáférésű fiókot hozol létre a számukra, akkor nem tudnak programokat telepíteni a PC-re. (Tippünk Windows operációs rendszert futtató számítógépre vonatkozik.) Így megakadályozható például, hogy olyan képernyővédőt installáljanak, ami tudtukon kívül kémprogramot tartalmaz.
Ezek mellett fontos, hogy elmagyarázd a gyerekeknek, nem tanácsos az ismeretlen e-mail címről érkező levelekhez csatolt fájlokat megnyitniuk. Ebben segítségedre lehet a Barátságos Internet Fórum weblapja, ami nem csak megszívlelendő tanácsokat ad a gyerekeknek a világháló használatáról, de játékos formában megtanítja őket a számítógép biztonságos használatára is.
Végül a vírusok és a kémprogramok elleni védekezés elengedhetetlen eszköze a számítógépre telepített lehetőleg proaktív vírusvédelmet is garantáló antivírus szoftver, mint például a NOD32 antivírus rendszer.
Tűzfalak
A fentieken túl fontos, hogy az interneten keresztül érkező közvetlen támadásokkal szemben is védekezz. Erre megoldást a tűzfal biztosít, ami képes megakadályozni az illetéktelen hálózati hozzáféréseket. A Windows XP operációs rendszer tartalmaz beépített tűzfalat, amit nem érdemes kikapcsolni. Így elkerülheted, hogy valaki az interneten keresztül adatokat szedjen le számítógépedről.
Online mézesmadzag
A veszélyforrások egy újabb körét a fiatalok körében rendkívül népszerű csevegő-programok jelentik. Mivel csetelés közben a beszélgetni vágyók nevük, arcuk nélkül létesíthetnek kapcsolatot egymással, nem tudhatod biztosan, gyermeked éppen kivel beszélget. Tudatosítsd benne, hogy internetes ismerősei nem minden esetben azok, akiknek kiadják magukat. Figyelmeztesd arra, hogy a legbiztonságosabb, ha a chat-szobákban mindig a nyilvános felületeken marad, és ha egy beszélgetés során kényelmetlenül érzi magát, egyszerűen lépjen ki a programból, és nyugodtan hagyja ott partnerét. Semmiképp ne engedd neki, hogy ismeretlenek kérésére fényképeket töltsön fel magáról!
Mivel ezek az internetes kapcsolatok esetenként személyes találkozókhoz is vezetnek, ezért szülőként fontos tudnod, kivel hol és mikor találkozik majd gyermeked. Beszéld meg vele, hogy a saját biztonsága érdekében előre szóljon neked a találkozókról. Ha szükségesnek érzed, először menj vele, és bizonyosodj meg arról, hogy az új barát megbízható.
A kiskorúak hiszékenységét az internetes csalók is kihasználhatják, akik gyermekeden keresztül számla- vagy bankkártya számodat szeretnék megszerezni. Gondoskodj róla, hogy ezeket az adatokat ne érjék el.
Bár nagyobb veszteséget nem okoz, de kellemetlen lehet az is, ha gyermeked azért, hogy hozzájuthasson kedvenc játékához vagy zenéjéhez regisztrálja személyes e-mail címedet egy direkt marketing adatbázisba. Értesd meg vele, hogy milyen célt szolgálnak ezek az adatbázisok, és kérd meg, hogy e-mail címedet ne adja ki az interneten.
Veszélyes tartalmak
Ha aggódsz amiatt, hogy gyermeked nem kívánatos tartalmakkal találkozik az interneten, alkalmazhatsz úgynevezett tartalomszűrő szoftvert, ami a böngészés felügyeletén kívül képes lehet az e-mailek szűrésére, a csevegő-programokban zajló beszélgetések rögzítésére, valamint a felugró hirdetések blokkolására.
Napjainkra a tartalomszűrő szoftverek széles skálájából választhatsz, de sajnos hiány mutatkozik az otthoni felhasználók számára készült, magyar nyelven is elérhető alkalmazásokból. Ezzel együtt érdemes megnézni a ContentProtect, a Cybersitter vagy a Cyber Patrol programokat, amiket ingyenesen ki is próbálhatsz.
Ha pedig ezeknél kevesebb tudással rendelkező, ámde teljesen ingyenes szoftverekkel is megelégszel, érdemes megnézned a Free Keyloggert, ami képes rögzíteni, hogy a számítógép használója milyen karaktereket gépel be (így megtudhatod, hogy kivel és miről beszélget gyermeked), illetve a PicBlock nevű segédprogramot, ami a bőrszínhez hasonló tónusok szűrése alapján képes megakadályozni a meztelen embereket tartalmazó képek megjelenítését.
Együttműködve könnyebb
Természetesen minden programnál fontosabb a jó gyermek-szülő kapcsolat. Annak érdekében, hogy a kiskorúak tisztában legyenek vele, hogyan kell viselkedniük a világhálón, készítsetek egy útmutatót, amit a család minden tagjának be kell tartania. Beszéljétek meg, napi szinten hány órát tölthetnek a számítógép előtt, milyen tevékenységeket engedélyeztek nekik, és mi az, amit csak szülői felügyelettel csinálhatnak.
Ha a gyerekek még kicsik, tedd a számítógépet a lakás egy olyan pontjára, ahol te is rálátsz. Így nyomon követheted, hogy gyermeked mivel foglalkozik, és ő is bármikor odahívhat, ha segítségre van szüksége. Szörfözzetek először együtt, mivel ez nem csak közös szórakozást jelent, de megfigyelheted azt is, hogy őt milyen témák érdeklik.
Jó, ha te irányítod a gyerekeid világhálóval kapcsolatos érdeklődését, és segítesz neki felfedezni azokat a honlapokat, amik számára érdekesek és szórakoztatóak lehetnek. Megbízható weboldalakat találsz például a már említett Barátságos Internet Fórum honlapján.
Lényeges, hogy a gyereked ne érezze úgy, bizonyos dolgokról hallgatnia kell előtted. Ezért legyél mindig érdeklődő, ha a valamilyen internetes újdonságról mesél neked.
Végül, ha úgy érzed, hogy lesznek olyan, az internettel kapcsolatos kérdések, amikre nem fogsz tudni kielégítő választ adni, tudásodat szélesítheted a biztonsagosinternet.hu weboldalon vagy a Microsoft magyar nyelvű tanácsadó oldalán.