A modern étrend árt a fogaknak?

nlc | 2007. Július 26.
Kutatók kimutatták, milyen veszélyekkel jár a fogakra nézve modern étrendünk magas savtartalma. Egy ma nyilvánosságra hozott jelentésben a vezetõ fogápolási szakember ismerteti a saveróziót, az összes korosztályt érintõ és a XXI. században egyre nagyobb szerepet játszó fogászati problémát.




A saverózió akkor következik be, amikor a fog felszíne savas hatásnak van kitéve – ami ételekkel és italokkal érintkezve gyakran előfordul. A kemény fogzománc ilyenkor átmenetileg felpuhul. Ez a savak okozta lágyulás idővel a fogak jelentős mértékű kopásához vezethet, különösen a fogmosáskor fellépő dörzsölő hatással párosulva.

A betegség feltűnésével kapcsolatos legérdekesebb tény, hogy a modern étrend alapvető részeként számon tartott számos magas savtartalmú élelmiszer, pl. salátaöntetek, a bor és sokféle gyümölcs is veszélyfaktor.

A fogak egyre növekvő élettartama a modern étrend sajátosságaival párosulva eredményezi, hogy a fogzománc többek között a saverózió okozta kopása egyre gyakoribbá és feltűnőbbé válik. A természetes fogakon előbb-utóbb jelentkeznek a saverózió tünetei, a káros hatások pedig visszafordíthatatlanok.

A „Saverózió: a XXI. századi fogászat új problémája” címet viselő jelentés az ágazat vezető véleményformálói, többek között Dr. Adrian Lussi kutatási eredményeire támaszkodik. A jelentés kifejti, hogy bár a fogászok tudatában vannak a problémának, az emberek többsége még csak nem is hallott a saverózióról, és nem ismerik a fogaikkal kapcsolatos alapvető folyamatokat. A páciensek gyakran már csak akkor fordulnak fogorvoshoz, amikor a betegség előrehaladott szakaszba jutott.







A saverózió tünetei közé tartozhat a fogak túlérzékenysége forró vagy hideg ételek és italok fogyasztásakor; a fogak éleinek legömbölyítettsége; a fogak felszínének kis mértékű sárgulása, ahogy a savak a fogzománcot kimarják, és megjelenik az alatta lévő fogállomány.


A későbbi szakaszokban a fogak elszíneződése fokozódhat; a rágóélek áttetszővé válhatnak; apró repedések jelenhetnek meg a fogéleken; fokozott túlérzékenység; apró bemélyedések jelennek meg a rágófelületeken. A saverózió hatásai visszafordíthatatlanok, és előrehaladott esetben fogászati kezelésre lehet szükség a beteg fogak alakjának és megfelelő működésének helyreállítása érdekében. Nagyon súlyos esetekben a károsodás a fog eltávolítását is szükségessé teheti.







A szakértők egyetértenek abban, hogy bizonyos egyszerű óvintézkedésekkel csökkenteni lehet a veszélyeket:

• Ne mossunk fogat közvetlenül savtartalmú ételek vagy italok fogyasztását követően – a legjobb várni vele legalább egy órát

• A savtartalmú italokat gyorsan nyeljük le – ne „öblögessünk” velük, ne tartogassuk őket a szájban

• Válasszunk alacsony dörzsölő hatású, nem savas kémhatású és maximális fluoridtartalmú fogkrémet

Exit mobile version