KOFFEIN ÉS EGCG

Enviga | 2009. Április 15.
Az utóbbi években számos kutatás foglalkozott a koffein és az EGCG kombinációjának élettani hatásaival. A legújabb eredmények azt támasztják alá, hogy a kettő kombinációja egyedi módon képes az anyagcsere-folyamatok befolyásolására.

Pörgessük fel egy kicsit a témát!

A koffeint, amely az egyik legelterjedtebb élvezeti szer a világon, Friedrich Ferdinand Runge német vegyész fedezte fel 1820-ban. Globálisan 120.000 tonnára becsülik fogyasztását éves szinten. A vegyület, különböző koncentrációban, számos növényben megtalálható: babfélékben, levelekben, bizonyos növények gyümölcseiben, amelyekben természetes növényvédő szerként funkcionál. Élénkítő szerként ősidők óta használják az emberek. A koffein a gyomorban és a vékonybélben egy egészséges felnőtt  esetében a fogyasztást követően kb. 45 perc alatt szívódik fel, és továbbítódik a szervezet különböző pontjaira. Élettani hatásai közül a legfontosabbak, hogy javítja a központi idegrendszer és a belső szervek vérellátását, élénkíti a szívműködést, javítja a szellemi funkciókat, csökkenti a fáradtság érzetet.


EGCG: egy hatásos antioxidáns

Szervezetünkben az anyagcsere-folyamatok során magas reakcióképességű molekulák úgynevezett szabad gyökök képződnek. A védekező mechanizmus működését segítő antioxidáns hatással rendelkező anyagok köre széles: vannak köztük vitaminok és ásványi anyagok. Ha ezek az anyagok megfelelő mennyiségben vannak jelen a szervezetben, akkor képesek kivédeni a szabad gyökök károsító tevékenységét. Manapság egyre több kutatás foglalkozik a zöld teában található EGCG (epigallokatekin-gallát) nevű antioxidánssal. Az EGCG az egyik legtöbbet kutatott antioxidáns. Segít megvédeni a sejteket a szabad gyökök káros hatásaitól.

Legnagyobb koncentrációban a zöld tea bimbójában és friss hajtásaiban található meg. A zöld tea közismert jótékony hatása leginkább a benne található nagy mennyiségű antioxidánsnak  köszönhető.

 További információk a honlapon!

Exit mobile version