Mit kensz a bőrödre? Fagyálló vagy vágóhídi hulladék

Ács-Bali Renáta | 2010. Október 06.
Propilénglükol, formaldehid és chitosan: nem egy kémiatételt látsz. Ha még semmi nem dereng, vedd elő az arckrémed, ezek egyike valószínűleg arcbőröd őrének valamely – nem veszélytelen – összetevője. De mik is ezek a cseppet sem bizalomgerjesztő névre keresztelt vegyületek?

Szomorú, de még a mai, durván ellenőrzött előállítási feltételek mellett is akadnak káros, olykor rákkeltő anyagok is a boltok polcain megtalálható krémekben. Olyan anyagok is fellelhetők néhány termékben, amelyek a bőr és a szem irritációját idézhetik elő, de akár biológiai elváltozásokat is okozhatnak. Érdemes tehát alaposan elolvasni a választott krém összetevőinek listáját. Segítünk, hogy mire figyelj!

Eucerit
Az állati zsír, azaz közismertebb nevén a faggyú adja a szappanok, a tisztító- és emulgeálószerek fő alkotórészét. A krémekbe a lanolin vagy más néven az eucerit kerül, amely szintén állati eredetű zsiradék, amelyet a gyapjú mosásakor nyernek ki. Peszticidmaradványokat tartalmazhat, ami tulajdonképpen azt jelenti, hogy élősködők maradványai is fellelhetők benne.

Dietanol-amin
Alkohol, amelyet általában oldószerekhez, tisztítószerekhez és emulgeátorokhoz használnak, de bizonyos testápolók is tartalmazzák, mivel puhítja a bőrt, és hidratál. A gond az, hogy ha nitrátokkal együtt kerül feldolgozásra, egymással reakcióba lépve rákkeltő anyag keletkezik.

A-hidroxisav
A bőr sejtjeit támadják meg az a-hidroxisavat tartalmazó krémek, és alkalmazásuk akár hosszan tartó bőrkárosodást okozhat. Fotoallergén hatású, vagyis ha fény éri, az káros kémiai folyamatokat indíthat el a bőrben, amely allergiás megbetegedést okozhat.

Ásványolaj
Az ásványolaj a petróleum származéka, amelyet az iparban kenőolajként alkalmaznak. Ez az alkotóelem finom, filmszerű réteget képez a bőr felszínén, így az nem tud normálisan lélegezni.

Glicerin

A sziruphoz hasonlatos glicerint puhítóként és oldószerként is alkalmazzák. A bőr alsóbb rétegeiből a bőr felületére vonzza a nedvességet, és ott is tartja azt, hacsak a levegő nedvességtartalma el nem éri a 65%-ot. Így a bőr belülről kifelé haladva fokozatosan kiszárad.

Kollagén
A reklámokban oly lelkesen emlegetett kollagén általában vágóhídi hulladékokból (állati bőr és apróra őrölt tyúkláb) nyert szerves anyag, mely nagy molekulájú voltának köszönhetően mérete miatt nem szívódik fel a bőrbe, hanem filmrétegszerűen helyezkedik el azon.

A kollagént állati forrásokból nyerik ki

Formaldehid és származékai
A formaldehid tartósít, ez talán ismerősen cseng. De vajon tudtad-e, hogy a körömlakkok oldószereiben is megtalálod, vagy éppen talán a krémedben is van belőle? És azt, hogy rákkeltő? Régebben még az élelmiszerekben is fellelhető volt, csak éppen E240 álnéven futott. Egész hátborzongató, nem?!

Propilénglükol
A propilénglükol, ez a szinte kimondhatatlan nevű vegyület az ásványi olaj kozmetikumokban is megtalálható formája. Az ipari felhasználásban fék- és hidraulikafolyadékokban található meg, de fagyásgátló szerekbe is kerül belőle. Na és otthon? Felhasználási területe változatos: fogkrémek, samponok, hajkondicionálók, dezodorok, krémek összetevője. Hidratáló hatása miatt használják, csak éppen esetében a nedvességtartalom megőrzése annyit tesz, hogy elzárja a pórusokat, így nem engedi távozni a vizet. Igen veszélyes a használata, mert extrém esetekben még májelégtelenség és vesekárosodás is felléphet.

Parfüm
Még a parfümre is gyanakodnunk kell. Természetesen nem a kölnire gondolunk, hanem azokra a kenceficékben használt szintetikus parfümanyagokra, amelyek az állatkísérletek során részben rákkeltőnek bizonyultak. Az illatanyagok allergiát válthatnak ki az embereknél, és súlyos bőrirritációt okozhatnak.

A bio is allergizálhat!
Egyre nő az érdeklődés a bio- vagy natúrkozmetikumok iránt. Mint azt dr. Roszík Pétertől, a Biokontroll Nonprofit Kft. vezetőjétől megtudtuk, a biokozmetikumokon fellelhető jelölések feltételeire nem vonatkoznak jogszabályi normák, ezért az ökológiai minősítésre hazánkban a nonprofit szervezetek egyéni normákat dolgoztak ki. A honi eljárás szerint többek között a mezőgazdasági alkotók bioarányát szabják meg, valamint azt, hogy ahol választani lehet, ott ne a szintetikus vagy ásványi eredetű anyagokat, hanem a mezőgazdasági eredetűeket alkalmazzák. Amennyiben az ökológiai eredetű alkotók aránya meghaladja a 95%-ot, akkor jelölhető a termék ökológiai vagy biokozmetikumnak, és ekkor viselheti a Biokontroll – bioélelmiszereken megszokott – védjegyét. Azonban nem árt vigyázni a természetes alapanyagokat tartalmazó krémekkel sem, hiszen egyes esetekben ezek is okozhatnak allergiát. Mivel tartósítószer-mentesek, sokkal gyorsabban is romlanak, érdemes őket hűtőben tárolni, mielőtt pedig a kosarunkba tennénk, ne felejtsük el megnézni a lejárati idejét!

Még néhány érdekes összetevő:

Agar-agar: növényi nyákanyag (vörösmoszat).
Chitosan: a tengeri rákok kitinpáncéljából előállított anyag.
Kollagén: általában vágóhídi hulladékokból nyert nagy molekulájú szerves anyag.
Hialuronsav: a baromfitarajból nyert természetes anyag.
Sheabutter (karitévaj): növényi zsír.

Forrás: http://edinafarmasi.lapunk.hu/?modul=oldal&tartalom=577349

 

További források:

http://www.veg.hu/modules.php?name=vegiwiki&MODE=SHOW&PAGE=Kozmetikumok%20k%E1ros%20%F6sszetev%F5i
http://antalvali.com/karos_anyagok_a_kozmetikumokban

Exit mobile version