A böjt egészséges, de nem mindenkinek!

nlc | 2011. Január 21.
A böjtnek számos olyan hatása van, amely kedvezően hat az egészségünkre, de néhány esetben nem javasolt, mert árthat szervezetünknek.

A böjttel kapcsolatos tudnivalókat dr. Borbényi Erika, a Napsugár Életház orvosa és életmód-tanácsadója osztja meg velünk.

– A böjt kiválóan alkalmas arra, hogy felfrissítsük testünket és lelkünket, valamint megszabaduljunk a felesleges kilóktól és a tél alatt felhalmozódott negatív gondolatoktól. Azonban ennél sokkal több mindenben segít. Többek között megszabadítani minket a kínzó allergiánktól, az alvászavartól, a bőrbetegségeinktől, a gyulladásos megbetegedéseinktől, erősíti immunrendszerünket, kiváló a migrén és a krónikus fejfájás kezelésére, a vérnyomásproblémákra és a stresszre. És mindezt hogyan? Nem kell más, csak idő. Idő, amit magadra szánsz, az egészségedre, a testedre és a lelkedre. És persze egy nagy adag kitartás – mondta dr. Borbényi Erika.

Bízd szakemberekre!

A három- vagy hétnapos léböjt alatt száműzheted lelkedből a káros gondolatokat, és megtisztíthatod testedet az elmúlt év alatt felgyülemlett méreganyagoktól. Így nemcsak néhány felesleges kilótól szabadulhatsz meg, hanem azoktól a problémáidtól is, amelyeket mélyen elnyomtál magadban, és amelyek a visszatérő betegségeidet is okozhatják. A böjt során feltörő gondolataidat, érzéseidet szakemberek segítségével megértheted, lezárhatod és elengedheted. Testedet pedig szaunával, masszázzsal, pilatesszel és sétával kényeztetheted, amelyek azonkívül, hogy kellemes programok, fokozzák a böjt jótékony hatásait.

– Nagyon fontos azonban felhívni rá a figyelmet, hogy a böjt néhány esetben nem javasolt, és árthat szervezetünknek. Kizáró ok lehet például a kóros soványság, a depresszió, a terhesség és a szoptatás ideje, a pajzsmirigy túlműködése vagy a veseelégtelenség. A legfontosabb szabályokat mindig be kell tartani, hiszen csak így tapasztalhatjuk meg a böjt jótékony hatását – tette hozzá dr. Borbényi Erika.

A léböjt alapszabályai

  1. A léböjt több, mint egyszerű ivókúra.
  2. Kizárólag szakértői felügyelettel, böjtben jártas orvossal történt előzetes konzultáció után kezdjünk böjtölni!
  3. A léböjt élettani hatása mellett a lélektani hatásoknak is legalább akkora szerepük van, és ugyanolyan odafigyelést kívánnak, mint a fizikai tünetek. A testi megtisztulás mellett kiemelten fontos a testi-lelki-szellemi egység visszaállítása.
  4. A teljes értékű léböjthöz váltsunk környezetet! Keressünk stresszmentes helyszínt, a kúra időtartama alatt igyekezzünk magunkra figyelni. Ismerjük meg önmagunkat televízió, mobiltelefon, internet, munkatársaink és családtagjaink, valamint hétköznapi rutinfeladataink nélkül!
  5. A biztonságos böjthöz és a kívánt eredmény eléréséhez elengedhetetlen a megfelelő felvezető és levezető diéta.
  6. Törődjünk a böjt alatt felszabaduló gondolatokkal, álmokkal és érzelmekkel, keressünk partnereket ezek feldolgozásához. Végezzünk kreatív kézműves-tevékenységet, hogy segítsük a szellem megnyílását.
  7. A böjt alatt engedjünk el minden feleslegesen felhalmozott anyagot, gondolatot, negatív érzelmeket (sérelmeket, haragot, dühöt), múltbéli emlékeket! Engedjük meg magunknak a pozitív érzelmeket, megbocsátást, hálát, szeretetet. Éljük meg a böjtöt, találjuk meg benne azt, amitől többé válunk általa!
  8. Végezzünk mélyre ható mozgásokat – ilyen pl. a jóga, a streching, a pilates és a gyaloglás – és meditáljunk, melyek mindegyike fokozza a böjt salaktalanító hatását és segít az elmélyülésben!
  9. Engedjük meg magunknak a hosszú, pihentető mély alvásokat, akár délután is!
  10. A böjt kiváló alkalom az életmódváltásra is. Ápoljuk tovább a böjt során megtisztult testet, lelket és szellemet a kúra után is. Tudatosan figyeljünk rá, hogy minél tovább tiszta maradjon! 

Forrás: Napsugár Életház

 

Exit mobile version