Máktej, mákpesztó és társaik: különleges receptvariációk

Horváth-Szováti György életmód-tanácsadó | 2012. Szeptember 01.
Uniós tagságunk kezdetekor sokan aggódtak: lehet, hogy betiltják a mák termesztését? Szerencsére nem így történt, és a mák azóta is konyhánk egyik meghatározó alapanyaga.
Máktej, mákpesto és társai: különleges receptvariációk

A gubóban megbúvó magocskákat az ember már az ősidőktől fogva ismeri és kedveli. Magas ásványianyag-tartalmánál fogva rendkívül értékes táplálékunk: az olajos magvak közül a mák tartalmazza a legtöbb cinket, mangánt, illetve kalciumot, de foszfor- és vastartalma is dobogós helyezést ér el. A nyugati szakirodalomban a szezámmagot tartják a legütősebb kalciumbombának, ám a mák annál másfélszer többet tartalmaz belőle! Az ottani szerzők tartanak tőle, esetleg nem is ismerik a mákot. A félelem alapja, hogy a gubó tejnedvéhez hasonlóan a magokban is található némi morfinszármazék. Ennek mennyisége viszont elhanyagolható.
A mákos gubáról, kalácsról, rétesről rengeteg recept forog a világhálón, így most a mák különleges felhasználási módjairól adunk ízelítőt.

Máktej

A mákot egy éjszakára beáztatjuk. Következő nap az áztatólevet leöntjük róla (kiváló tápoldat szobanövényeknek), majd turmixgépben vízzel kiturmixoljuk. Az így nyert zavaros tejet gyolcs vagy függönyanyagon leszűrjük, és kevés mézzel édesítve, tej gyanánt fogyasztjuk. Meglepően finom, kalciumban rendkívül gazdag italt kapunk. Hűtőben egy napig eláll. 10 dkg mákhoz jó liter vizet veszünk, így kb. egy liter tejet kapunk. A mákzaccot sütemények tésztájába keverhetjük, kiváló rostforrás.

Mákpesztó

Sokan megütköznek rajta, hogy a mákot sós ételekhez is fel lehet használni. Miért is ne? Más olajos magvakat is használunk mind édesen, mind sósan (pl. mandula, pisztácia, szezámmag), miért pont a mák lenne kivétel? A darált mákot sóval, finomra vágott petrezselyemzölddel, zúzott fokhagymával, reszelt citromhéjjal, kevés vízzel, esetleg némi hidegen sajtolt olajjal (pl. lenmagolaj) kikeverjük, és hűtőbe tesszük, hogy összeérjenek az ízek. Kiváló ízesítő tésztafélékhez, párolt, grillezett zöldségekhez, tönkölypirítósra is kenhető.

Mákos-mazsolás alma

Kitűnő reggeli étel, garantáltan nem leszünk éhesek, ha ezzel kezdjük a napunkat! Az almát gyufaszálra vágjuk/reszeljük, majd citromlébe forgatjuk, nehogy bebarnuljon. Vízbe áztatott mazsolát keverünk hozzá, majd meghintjük darált mákkal. Ha az alma nem elég édes, kevés mézet is csorgathatunk a tetejére. Egy személyre kb. 0,5 kg almát, 3-4 dkg mákot, fél marék mazsolát veszünk. Ha nem idegenkedünk tőle, az alma tetszőleges hányadát (akár a teljes mennyiséget is) finomra gyalult nyers főzőtökkel helyettesíthetjük. Ha ez furcsán hangzik, gondoljunk csak a tökös-mákos rétesre!

Banános-mákos palacsintatöltelék

A jó érett banánt egy kis edényben villával simára keverjük, majd ízlés szerinti mennyiségű darált mákot keverünk hozzá. Ízesíthetjük őrölt szegfűszeggel, citromlével, kevés mézzel (ha a banán elég édes, ez felesleges). Bármilyen hagyományos vagy reform palacsintát megtölthetünk vele.

Fogyasszuk bátran a mákot, legyünk kreatívak a konyhában, és örvendeztessük meg családunkat és magunkat is mákos ételkülönlegességekkel a hagyományos édességek mellett! Végül pedig érdekességképpen megjegyezzük: a szabolcsi almás máktorta lett idén az ország tortája.

Mézes mákparfé forró gyümölcsöntettel
Mákos-sütőtökös finomság
Habos-almás mákos lepény

Exit mobile version