Felmérések szerint világszerte gyerekek millió küzdenek fogszuvasodással, ami – ha nem kezelik – beszéd-, hallásnehézségeket, valamint tanulási és beilleszkedési gondokat is okozhat. Pedig a korai gyermekkorban megjelenő fogszuvasodás kialakulása ellen sokat tehetünk, mégpedig kellő odafigyeléssel és helyes táplálkozással. Következzen öt hasznos tanács, amivel szülőként elejét vehetjük a fogbajoknak!
1. Ne várj addig, míg kibújnak a gyermeked első fogai!
A várandós anyukák általában mindent megtesznek azért, hogy erős, egészséges kisbabájuk szülessen, és sokan közülük kiemelt figyelmet szentelnek a gyermekkori fogszuvasodás megelőzésében fontosnak tartott tejtermékek fogyasztására is. Egészségügyi ajánlások szerint ugyanakkor fontos lenne már a pici megszületése utáni hetekben is ügyelni a szájápolásra, és egy nedves, puha ronggyal tisztítani a kisbabák ínyét.
2. Felügyeljük a fogmosást!
Amint az első fogak megjelennek, kezdjük el a baba fogmosását, mégpedig naponta kétszer. A csecsemők fogaira puha, kerek végű sörtés kefét ajánlanak, ezek kíméletesen bánnak a pici ínyével is. A fogkrém szintén kifejezetten csecsemőknek és gyermekeknek való legyen. Két év alattiaknak egészen kevés, apró kenetnyi is elég, nagyobbaknak pedig borsónyit vigyünk fel a fluoridos fogpasztából. Ne felejtsük el minimum háromhavonta lecserélni a fogkefét, a kopott sörték ugyanis ínyproblémákat okozhatnak.
3. Ne oszd meg a falatot a gyerekkel!
Egyes szakértők arra figyelmeztetnek, hogy veszélyes előkóstolás után a falatot a kicsinknek átadni, ugyanis a fogszuvasodást okozó baktérium nem velük született, hanem akár nyál útján is megkaphatják azt. Éppen ezért a teljes biztonság érdekében vigyázzunk arra, hogy mi kerül gyermekünk szájába.
4. Etessük az erős fogakért jól a kicsiket!
Az persze nem újdonság, hogy a túl sok cukor, édesség, a savas üdítők roncsolják a kicsik fogát, de vannak ételek, amelyekkel kifejezetten segíthetjük is a fogszuvasodás elleni harcot. A gyerekeknek érdemes sajtot (cheddar, svájci, mozzarella) adni felkockázva csemegeként, magas kalcium- és foszfortartalma mellett azért is, mert serkenti a nyáltermelést, ellensúlyozza a savak károsító hatását.
5. Az esti fogmosás után csak vizet igyon a gyerek!
Ha a gyermekünk szeret tejjel vagy gyümölcslével lefeküdni, érdemes minél hamarabb leszoktatni erről a szokásáról, és az esti fogmosás után már csak vízivást engedélyezni. Szakértők ugyanis arra figyelmeztetnek, hogy az éjszakai cukros levek és a tej fogyasztásából eredő fogszuvasodás különösen agresszív, és nagyon sok fogat képes rövid idő alatt elpusztítani.
Kattints, és tudj meg még többet a szájápolásról!