Nő és férfi másképp stresszel

Medipress | 2012. Október 25.
A Pennsylvania Állami Egyetem kutatói első gyermeküket váró párokat vizsgálva megállapították, hogy a férfiak és a nők különbözően reagálnak konfliktusos helyzetben.

A kutatók 138, első gyermeküket váró párt vontak be a kutatásba. A szülőknek először egy kérdőívet kellett kitölteniük, amely kapcsolatukat és személyiségjegyeiket vizsgálta. Ezután arra kérték a párokat, hogy egy kamera előtt hat perc alatt vitassanak meg egy a kapcsolatukat nem befolyásoló kérdést, és újból hat percig beszéljenek három, jellemzően a párkapcsolatukat is érintő problémájukról. A pároktól emellett három alkalommal nyálmintát is begyűjtöttek, hogy megmérhessék szervezetükben a stresszhormon (kortizol) szintjének a változását. Az utolsó mintát a második vita után vették a kutatók, azt követően, hogy a párok már megnyugodtak.
Az eredményekből kiderült, nagyobb vita esetén a férfiak mintájában magasabb a kortizolszint, ami a megnövekedett stressz-szintet jelezte. A nőknél azonban nem találtak ilyen változást. Bár a szakemberek szerint ez azért is lehet így, mert a várandós nők szervezetében eleve magasabb a kortizol szintje. A konfliktus utáni megnyugvási szakaszt vizsgálva úgy találták, hogy a férfiak kevésbé regenerálódtak a magas stressz-szint után, mint a nők. A férfiak veszekedés alatti stressz-szint növekedése attól is függött, hogy alapvetően mennyire találták veszekedősnek a kapcsolatukat, mennyire szoktak hozzá a konfliktusokhoz. De ez a nők esetében is megfigyelhető volt: azoknál, akik eleve sokat szorongtak, a kortizol szintje hamarabb tért vissza a normálisra. Ez pedig a hozzászokás szintjére, a veszekedések krónikusságára is visszautalt.

Exit mobile version