Az akadémikusokból álló zsűri Ádám Veronika professzor vezetésével idén olyan tudományos munkáknak ítélte oda a L’Oréal – UNESCO A Nőkért és a Tudományért elnevezésű, 11 ezer euró összdíjazású elismerést, amelyek fókuszában az eredményes, újszerű és előremutató kutatások állnak.
Rokobné Révész Ágnes, az MTA Szerves Kémiai Intézet vegyésze vizsgálatai segítségével a különböző oldatokat, anyagokat elemeikre bontja, és feltérképezi működésüket, melléktermékek és káros összetevők nélkül újra összerakja őket, mindezt rendkívül költséghatékonyan. Az így keletkezett új molekulákat, összetételeket a gyógyszeriparban, az élelmiszeriparban és más területeken lehet majd hasznosítani.
Farkas Henriette pályakezdő orvosként figyelt fel egy allergiás tüneteket produkáló, de valójában végzetes ödémás rohamot okozó betegségre, a herediter angioödémára, más néven HANO-ra. Miután az addig félrediagnosztizált betegség hátterében álló génhibát azonosították, Farkas Henriette világszinten is egyedülálló beteghálózatot hozott létre, és 150 hazai beteg kezelését vezeti a budapesti HANO-központból, emellett a Semmelweis Egyetem III. sz. Belgyógyászati Klinikájának munkatársa.
Nagy Nikoletta a Szegedi Tudományegyetem kutatója, két tudományág, a genetika és a bőrgyógyászat ötvözésével igyekszik megállapítani a bőrgyógyászati ritka betegségek kialakulásának valószínűségét. Munkája során az eddig csak tüneteikről azonosított bőrbetegségek genetikai hátterét vizsgálva új dimenziókat nyitott meg a kórképek felállításában és a lehetséges terápiás lehetőségek kidolgozásában.
Az ösztöndíjprogram célja, hogy felhívja a társadalom figyelmét a tudományos életben tevékenykedő tehetséges kutatónők eredményeire. Idén is csaknem száz pályázó közül választották ki a nyerteseket. A programot Magyarországon 11 éve hirdették meg először.