Környezetbarát csomagolás – melyik védjegy mit jelent?

nlc | 2015. Május 19.
Te is tudni szeretnéd, hogy melyik termék valóban környezetbarát? Segítünk eligazodni a védjegyek kavalkádjában!

Környezetbarát termék

Ha ezzel a jellel találkozol, biztos lehetsz abban, hogy a termék környezetkímélő. A kezdeményezés az EU ökocímke alapján jött létre: célja a vállalatok ösztönzése környezettudatos technológiák alkalmazására és környezetbarát termékek fejlesztésére.

EU ökocímke

A védjegy a vállalkozásokat környezetkímélő termékek és szolgáltatások piacra vitelére sarkalló kezdeményezés eredményeként jött létre. Magas minőséget és környezettudatos gyártási technológiát garantál, ez a címke akkor alkalmazható, ha a termék megfelel az EU által támasztott követelményeknek, és felhasználása a környezeti behatásokat a minimális szinten tartja.

Műanyaghulladékok hasznosítását megkönnyítő jel

Ez a címke az újrahasznosítható műanyag hulladékok jele. Ha ezt látod, és már nincs szükséged a műanyag flakonra, mindig használd a szelektív szemétgyűjtőt! A számok a kis háromszögekben az alkotóelemek jelölései. Íme, néhány példa:

01 – PET = polietilén-tereftalát
02 – PE-HD = nagy sűrűségű polietilén
03 – PVC = polivinilklorid
04 – PE-LD = kis sűrűségű polietilén
05 – PP = polipropilén
06 – PS = polisztirol
07 – egyéb

ÖKO-Tex

Ha a te bőröd  is viszket a műszálas anyagoktól, akkor fellélegezhetsz ezt a jelet látva: ártalmas kísérőanyagoktól mentes ruházati cikkel van dolgod, és a termék olyan textíliából készült, ami nem tartalmaz allergiát okozó vagy rákkeltő színezőanyagokat. Alapos tesztelésen esett át nehézfémekre, vegyszerekre és biológiailag aktív anyagokra vonatkozóan.

Zöld Pont

Ez a védjegy a garancia arra, hogy az adott csomagolásra befizették a megfelelő díjat a nemzeti csomagoláshasznosító szervezetnek, ami aztán elvégzi a termékek csomagolásának visszagyűjtését, hasznosítását, illetve ártalmatlanítását. Ha ilyen csomagolású árut veszel, te is hozzájárulhatsz a nagy öko-körforgáshoz.

PEFC

Amikor ezt a jelet látod, akkor biztos lehetsz benne, hogy a termék alapanyaga olyan erdőből származik, ahol vigyáztak az erdő élővilágára, talajára. A szimbólum a fenntartható módon művelt erdőkből származó termékek megkülönböztetésére szolgál. A PEFC (magyarul Páneurópai Erdő Tanúsító Tanács) 27 tagország erdő- és fafeldolgozó ipara által alapított (1999) független, nonprofit, civil nemzetközi szervezet.

FSC újrahasznosított fa

Ha egy bútoron ezzel a védjeggyel találkozol, akkor a felhasznált faanyag igazolt eredete garantált. Az FSC a riói csúcs (1993) hatására alakult. A minősítés során figyelembe vett szempontok közé tartozik, hogy a fakitermelés és az erdőtelepítés során érvényesül az ökológiai egyensúly fenntartása, továbbá figyelnek az érintett területeken a helyi dolgozók és a lakosság jogainak, érdekeinek biztosítására.

Öko-pack

A kis zöld dobozzal az Öko-Pack Kht. segítségével újrahasznosított termékeken láthatod: a hulladékok megfelelő, szelektív és környezettudatos kezelésével foglalkozik, és küldetésének tartja a lakosság szemléletformálását az újrahasznosítás terén. Védjegyét azok a céget tehetik ki, amelyek hulladékaikat az ő segítségükkel hasznosítják.

Möbius-szalag

A szalag az újrahasznosítás szimbóluma: azt jelöli, hogy az adott termék bizonyos feltételek teljesülése esetén – a szelektív hulladékgyűjtési rendszer alkalmazásával – újrahasznosítható. Ez viszont csak akkor valósulhat meg, ha megfelelő hulladékhasznosítási rendszer működik. Tehát a szimbólum nem a termék előnyös környezeti tulajdonságait jelöli, hanem egy lehetőséget a környezettudatosságra, amivel te is élhetsz!

Exit mobile version