Lakáshitel kismamáknak? – így kaphatsz kölcsönt gyes és gyed alatt

nlc | 2016. December 07.
Előfordulhatnak olyan élethelyzetek, amikor egészen kicsi gyermek mellett – vagy már a várandósság ideje alatt – válik aktuálissá és sürgőssé egy család számára a lakásvásárlás. Ilyenkor sok esetben csak az egyik szülő rendelkezik keresettel, a másik pedig gyes, gyed vagy tgyás ellátásban részesül. A nagy kérdés, hogy ebben a helyzetben van-e kilátásunk bármilyen banki lakáshitel felvételére?

A gyermekvállalás kezdeti szakaszában a legtöbb családban jelentősen megugranak a kiadások, amivel párhuzamosan a bevételek csökkenek, hiszen az anya – de ezt a szerepet akár az apa is vállalhatja – az aktív keresői státuszából visszavonulva a pici ellátására koncentrál. Ilyenkor is juthatunk természetesen olyan bevételekhez, amit az állam biztosít – például gyes, gyed vagy terhességi gyermekágyi segély (tgyás) – ám ezek összege rendszerint messze elmarad attól, amit egy főállásban keresnénk. Sőt még akár saját jövedelmemmel is rendelkezhetünk vállalkozóként, de kismama legyen a talpán az, aki szülés után egy kis csöppséget gondozva még egy vállalkozás ügyeit is képes irányítani. Egyszóval a jellemző helyzet az, hogy egy kisgyermek érkezése jelentősen korlátozza az anyagi lehetőségeinket. Ilyen helyzetben bizony a lakáshitel felvétel is nehézkesebb, de azért nem lehetetlen! 

 

Megnézik, ki kaphat kölcsön 

A lakáshitelek megítélésekor számos életkörülményt mérlegel a bank, és szigorú feltételeket támaszt a hiteligénylő elé azért, hogy biztos legyen benne, hogy az igénylő nem vállal magára olyan mértékű anyagi terheket, amit hosszú távon nem tud teljesíteni, vagy csak úgy, hogy abba beleroppan az egészsége, vagy rámegy a családja. A korábbi szinthez képest ezért ma már a keresethez viszonyítva jóval alacsonyabb arányú havi törlesztési részletekre adnak lehetőséget a bankok, amivel a természetesen nemcsak a hiteligénylőt, de saját magukat is bebiztosítják az ellen, hogy idő fizetésképtelenné váljon az ügyfelük. Az olyan helyzetekben pedig, amikor tartósan és jól előreláthatóan alacsonyabb bevételekre számíthat egy család, a hitelintézetek a megszokottnál még óvatosabban járnak el. 

Mentés

hirdetés
Az OTP Bank szakértőjének tippje a témában:

“Egy-egy új ingatlanba költözés vagy bővítés költségeinek tervezése esetén legfontosabb a kiszámíthatóság és a biztonság, hiszen az ilyen döntések akár 5-10 évre is rendszeres és komoly kiadással terhelhetik meg a pénztárcánkat.
A lakásvásárlást nem mindenki tudja saját erőből finanszírozni, sokunknak hitelre van szüksége ehhez. A jó hitel megválasztása azonban nem egyszerű feladat, egy hozzáértő szakember tanácsai mind a hitelkiválasztás, mind az ügyintézés terén sokat segíthetnek. A biztonságos költözéshez az OTP Bank azzal járul hozzá, hogy szakértői mindenki számára segítenek kiválasztani a legmegfelelőbb lakásmegoldást.” – Gellénné László Andrea, OTP Bank, Békéscsaba

Mentés

Mentés

Mentés

Egyedül nem megy 

Ilyen helyzet például az, amikor az anya szülési szabadságra megy, és az egyetlen “jövedelemforrása” az állam által nyújtott gyes, gyed vagy tgyás. Mivel ezek a családi támogatások nem tekinthetők önálló jövedelemnek, ezért ma egyetlen bank sem ad hitelt rájuk (és a családi pótlékra sem). Ugyanakkor kiegészítő jövedelemként beszámíthatják őket, ami azt jelenti, hogy ha önállóan nem is, de egy adóstárs bevonásával mégis van lehetősége a kismamáknak a hiteligénylésre. Bankonként eltérő, hogy ilyenkor milyen feltételeket szabnak a kölcsön megadásához, de jellemzően teljesülnie kell annak, hogy a kiválasztott adóstárs (aki lehet házastárs, rokon, barát, vagy bárki, aki vállalkozik erre a bizalmi szerepre) rendelkezzen az alábbi jövedelemtípusok legalább egyikével: 

 

Olvass még több cikket lakás témában itt, az NLCafén:

Exit mobile version