Jelentős következményei vannak a klímaváltozásnak az északi-sarkvidék legnagyobb víztömegű tavánál, a kanadai Hazen-tónál – állapította meg egy osztrák-kanadai kutatócsoport az elmúlt néhány év mérései alapján.
Az Ellesmere-sziget északi csúcsánál lévő tó a Quttinirpaaq Nemzeti Parkban található, mely a világ legészakibb nemzeti parkja. A mintegy 70 kilométer hosszú és 12 kilométer széles Hazen-tó felszíne 540 négyzetkilométer, mélysége 267 méter, ezzel az Északi-sarkkörtől északra fekvő legnagyobb volumenű tó.
Az Északi-sarktól 900 kilométerre lévő régióban a nyári középhőmérséklet 2007 óta egy Celsius-fokkal emelkedett. A vizsgálatok eredményei azt mutatták, hogy a hőmérséklet-emelkedés „nemcsak a vízgyűjtőterületén, hanem a tó teljes ökoszisztémájában drámai változásokat eredményezett”.
Mélyfúrással mintát vettek az üledékből a legmélyebb, 267 méteres ponton, amelynek elemzése legalább 300 éve nem látott változást mutatott.
A Hazen-tavat kizárólag a környező gleccserek olvadékvize táplálja, a gleccserek olvadása miatt pedig megtízszereződött a tóba áramló víz mennyisége. Emiatt a gleccserjégből és a környező talajból több üledék és szerves szén, valamint káros anyag, például higany és növényvédőszer került a tóba. Emellett a tó már minden nyáron jégmentessé válik, holott korábban csak nagyon ritkán olvadt el róla a jégtakaró.
A változások hatására drámaian megváltozott például a tóban előforduló algafajok összetétele. Emiatt pedig nehezebben talál táplálékot a tóban élő egyetlen halfaj, a sarkvidéki szemling.
A kutatók szerint az eredmények azért olyan ijesztőek, mert az északi-sarkvidék a bolygó leggyorsabban melegedő régiója, amelynek hőmérséklete a legóvatosabb becslések szerint is 4 Celsius-fokkal emelkedhet 2100-ra.
Tekintve az egy Celsius-fokkal járó óriási ökológiai változásokat, attól tartanak, hogy a sarkvidéki hőmérséklet további emelkedése az érzékeny ökoszisztéma felborulását fogja eredményezni.