Húsz évet adnak még a jelenlegi nyugdíjrendszernek a szakértők, akik szerint a 2030-as évektől kevesebb befizetés várható, így már most radikális változtatásokat kellene tenni az ellátórendszerben. A Kopint-Tárki kutatói és az MTA elemzői azon a véleményen vannak, hogy a jelenlegi rendszer hosszú távon fenntarthatatlan – derül ki a Népszava cikkéből.
Ennek okai között ott van a forintgyengülés, a bérnövekedés és az infláció ugyanúgy, mint a különböző korkedvezmények. A Kopint-Tárki legfrissebb elemzése szerint át kellene írni a jenlegi költségvetést, mert a jövő évre eredetileg tervezett 0,9 százalékos, majd 1,6 százalékra változtatott nyugdíjemelés még a juttatás reálértékének megtartására sem lesz elég a forintgyengülés miatt erősödő inflációban.
Az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont kutatói más oldalról közelítettek a problémához. Nemrég megjelent tanulmányukban azt írják, meg kellene szüntetni a Nők 40 kedvezményt, amely szerintük igazságtalan, diszkriminatív és fenntarthatatlan.
Ehelyett – a Kopint-Tárkihoz hasonlóan – azt javasolják, hatékonyabb lenne a rendszer, ha mindenki eldönthetné, mi a számára megfelelő időpont a nyugdíjba vonulásra, és nem lenne bebetonozva a korhatár mindkét nem esetében – írja a Népszava. Az MTA elemzői büntetnék a korai nyugdíjazást választókat, akik nem kapnának azonos ellátást a korhatárig dolgozókkal, a továbbdolgozóknak pedig többletpénzt adnának.
A nyugdíjakra lesz fedezet az előttünk álló 20 évben – az MNB tavaszi tanulmánya szerint, viszont a 2030-as évek közepe után a csökkenő népesség kevesebb befizetése miatt egyre nagyobb hiány várható. A Népszava által megszólaltatott jegybanki közgazdászok úgy látják, a Ratkó-korszak gyermekei még számíthatnak a boldog nyugdíjas évekre, de a mai 20–40 év közötti korosztály már bajban lesz.